Češi se prý mají nejlépe v historii. Kvůli závisti si to ale neuvědomují

27.12.2011 14:51 | Zprávy

Češi jsou známí jako notoričtí stěžovatelé. Remcají, ať vládne socialismus, nebo kapitalismus. Nejinak je tomu i v současnosti. A to i přesto, že se mají prokazatelně nejlépe v historii. Na tuto pozoruhodnou skutečnost ukázaly statistiky Světové banky. O tom, že jde o fakt, svědčí i názor sociologa Jaroslava Huka. Češi se podle něho mají nesrovnatelně lépe než třeba před 20 lety. Aniž by si to ale uvědomovali. "Lidé to berou tak, že třeba před dvaceti lety stálo pivo korunu sedmdesát, a teď mnohonásobně víc. Už ale nekoukají na to, že tehdy brali dva tisíce, a teď dvacet," řekl sociolog ParlamentnímListům.cz.

Češi se prý mají nejlépe v historii. Kvůli závisti si to ale neuvědomují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Notoričtí remcalové. I tak by se dali charakterizovat Češi. Mají málo peněz, trápí je zdraví i rodinné problémy. Alespoň tak se vidí oni sami. A v dobách krize to platí dvojnásob.

Jsme vzdělaní a zdraví. Tak praví statistiky

Statistiky ale ukazují pravý opak. Na světě, a tedy i v tuzemsku, podle nich prý nikdy nebylo lépe. Lidé 21. století jsou prý nejzdravější a nejvzdělanější v historii. Jsou také bohatší a navíc žijí déle. 

Více o životní úrovni ZDE

Podle údajů Světové banky, která zveřejnila výsledky studie Stav světa 2011, se i přes vliv ekonomické krize celosvětový hrubý domácí příjem na obyvatele  v posledních dvaceti letech více než zdvojnásobil.

Česká republika je na tom dle statistik dokonce ještě lépe  – HDP na obyvatele se u nás za tutéž dobu více než zpětinásobil. Zatímco na počátku devadesátých let byl tento ukazatel ještě pod celosvětovým průměrem, dnes je již dvakrát vyšší. Na statistiky Světové banky v úterý upozornily Hospodářské noviny.

Více o životní úrovni ZDE

Pivo za dvě koruny. Na to prý vzpomínáme

Podle sociologa Jaroslava Huka výsledky prezentované Světovou bankou jen potvrzují realitu. "Češi se rozhodně mají lépe než před 20 lety, ukazatele jako HDP a podobně jim ale nic neříkají. Berou to tak, že třeba před dvaceti lety stálo pivo korunu sedmdesát, a teď mnohonásobně víc. Už ale nekoukají na to, že tehdy brali dva tisíce, a teď dvacet," řekl ParlamentnímListům.cz sociolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Šulcová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…