Českých rodin na mizině ubylo. Oslavujme, ale pozor...

26.01.2012 8:03 | Zprávy

Téměř polovina českých domácností se na přelomu loňského a letošního roku cítí být poměrně dobře finančně zajištěna. Vyplývá to z výzkumu společnosti STEM. Naproti tomu za velmi ohrožené se označilo jedenáct procent respondentů, a to je podle agentury výsledek blížící se letům 2007 – 2008, kdy bylo takových rodin nejméně. Za zvláštní výsledek to považuje sociolog Jan Keller s ohledem na to, že zadlužení domácností vzrostlo za poslední čtyři roky o stovky miliard korun.

Českých rodin na mizině ubylo. Oslavujme, ale pozor...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze

Opozice i odbory takřka den co den mluví o rapidním propadu životní úrovně českých domácností. Společnost STEM však přinesla průzkum, podle něhož se šedesát sedm procent respondentů v uplynulém roce neocitlo v obtížné finanční situaci. A jen jedenáct procent uvedlo, že se v takové situaci rozhodně ocitlo.

Domácností v tísni ubylo? A jak

V praxi pak proti roku 2010 domácností, které se ocitly v tísni, ubylo. "Současné výsledky se velmi přiblížily k úrovni, kterou STEM zaznamenal v letech 2007 až 2008, kdy bylo „finančně ohrožených“ domácností v ČR nejméně,“ uvádí se ve zprávě společnosti.

Celý průzkum ZDE

„Já neznám konkrétní podmínky, za kterých byl průzkum prováděn, jestli v tom vzorku byly rovnoměrně zahrnuty jak ty oblasti, kde se daří lépe, tak ty oblasti, kde se daří hůř. Musel bych vědět, jaká je věková struktura respondentů. Zda a jak tam jsou zastoupeny slabší kategorie jako důchodci, matky samoživitelky... Ale hlavně, já bych takový průzkum porovnal s růstem zadlužení domácností,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz sociolog Jan Keller.

Zadlužení roste a ohrožených je méně?!

„Z toho výzkumu vychází, že údajně v prosinci byla situace taková, jako před čtyřmi roky, ale přitom za poslední čtyři roky míra zadlužení domácností vzrostla řádově o několik set miliard korun. To znamená, že je tady určitý logický rozpor, že zadlužení roste o tak obrovské sumy a situace domácností se nezhoršuje,“ míní Keller.

Toho zaujaly i výsledky na dotaz, zda jsou respondenti bez dluhů a s úsporami, případně mají více úspor než půjček až po ty, kteří mají jenom půjčky. I zde totiž vypadá situace dle průzkumu relativně růžově. Nejvíce totiž bylo těch, kteří mají jenom úspory, a to 24 procent.

O procento méně pak mají šťastlivci, kteří mají více úspor než půjček a půl na půl je osmnáct procent domácností. Sedmnáct procent dotázaných pak má sice více půjček, ale pořád disponují úsporami. Jenom půjčky a žádné úspory prý má pět procent domácností a bez úspor i půjček je třináct procent domácností.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…