Chyby se stávají, jsme jen lidi. U Jílkové se takto obhajovala státní maturita

22.06.2012 4:23 | Zprávy

Státní maturity hodnotili lidé a ti nejsou neomylní. Chyby se stávají. I tak se hájila státní maturita v pořadu Máte slovo na ČT. Za technické provedení maturit by si CERMAT zasloužil dvojku, tvrdil jeho nový šéf Jiří Zíka.

Chyby se stávají, jsme jen lidi. U Jílkové se takto obhajovala státní maturita
Foto: ČT
Popisek: Moderátorka pořadu Máte slovo Michaela Jílková

„Písemky hodnotili lidé a ti jako takoví nejsou neomylní,“ vysvětloval v pořadu Jiří Zíka. Podle něj se hodnotitelé státních maturit, konkrétně například slohových prací, odchýlili od směrnice CERMATu, a proto v několika případech došlo k tomu, že student s pětkou dostal po odvolání dvojku. Zároveň však nový šéf CERMATu zdůraznil úspěch maturit – nastavily prý srovnatelnou laťku.

„Nepovedlo se vůbec nic. Je to tunel za jeden a půl miliardy,“ odmítl slova chvály stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek. V tu chvíli se s ním však začala hádat zastánkyně státních maturit, ředitelka soukromé umělecké školy Janka Šteindlerová. „Státní maturity mají smysl, protože se zde srovnává školství,“ uvedla. „Chyby se stávají, jsme jen lidi, byli špatně vyškolení,“ podpořila verzi CERMATu.

Zástupce ČSSD se však nedal a snažil se dopovědět myšlenku. „Jestli mohu dokončit, vy jste tady snad na trhu,“ prohlásil na adresu ředitelky. „My tady státní maturitu děláme pokusem a omylem. Jenže tyto chyby jsou tak zásadní, že ovlivňují budoucnost dětí,“ zdůraznil.

„Teď si představte ty stresy, úzkost, strach,“ zastala se maturantů moderátorka Michaela Jílková. Do pořadu byl pozván i jeden z nich, který právě odmaturoval na osmiletém gymnáziu. „Je otázka, jestli u té státní maturity má být slohová práce,“ načal další ožehavé téma. Slohové práce byly totiž často hodnoceny příliš subjektivně. „V roce 2050 budeme maturovat z výtvarné výchovy a budou hodnotit, jak malujeme?“ zeptal se řečnicky.

V tom se ho zastala i ředitelka jeho gymnázia Renata Schejbalová, která je zaměřením češtinářka. „Pokud máme tabulku, kde je, že chyby se objevují zřídka, tak co to znamená?“ poukázala na nejasné tabulky CERMATu. „Češtináři doteď neví, jaká ta metodika byla,“ dodala. „Tabulky můžete použít na matematiku, ale ne na český jazyk,“ doplnil ji maturant.

Vybral si lehčí variantu. Četl mezi řádky CERMATu

Dalším problémem státních maturit bylo i zmíněné rozdělení na lehčí a těžší verzi. „Já jsem četl mezi řádky a vybral si lehčí variantu,“ uvedl gymnazista. „Je otázka, jestli tu vyšší úroveň vůbec máme mít?“ zeptal se zastánců maturity i stínový ministr Chládek. „Myšlenka státních maturit není špatná, ale to, co jste s tím udělali, to je nehorázný paskvil. … Nižší úroveň byla trapná,“ dodal.

Naopak ale těžší varianta spoustě studentů přidělala vrásky, protože například matematiku splnilo bez chyby jen pět studentů. Podle ředitelky Schejbalové by bylo nejlepší, kdyby se toto rozdělení zrušilo a raději se zavedl třístupňový test. Kdyby maturant splnil první úroveň, postoupil by na druhou. Kdo by splnil i třetí, mohl by maturitu použít například místo přijímacích zkoušek na vysokou školu. „Gymnazisté by nemuseli zbaběle volit základní úroveň,“ obhajovala svoji verzi ředitelka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…