Co Nečas pokazil ve věci amnestie. Profesor práva pana premiéra nepotěší

11.01.2013 8:39 | Zprávy

Naděje, že některá ze stížnosti na podobu novoroční amnestie k Ústavnímu soudu, ať už ji podají senátoři nebo někdo jiný, uspěje, jsou podle specialisty na ústavní právo z Univerzity Karlovy profesora Václava Pavlíčka liché. „Domnívám se, že do kompetence Ústavního soudu nepatří, aby posuzoval akty milostí a amnestií,“ je přesvědčen profesor Pavlíček. A amnestie je podle něj hromadná milost.

Co Nečas pokazil ve věci amnestie. Profesor práva pana premiéra nepotěší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu byl mimo jiného i návrh změny zákoníku práce

Když se Ústava České republiky před dvaceti lety připravovala, podle Pavlíčka zdůraznila, že na rozdíl od milostí, které nejsou kontrasignovány, za amnestii s kontrasignací premiéra odpovídá vláda a prezident nemůže o své vůli rozsah amnestie provádět. „Není ale jen premiér, kdo je za uskutečnění amnestie spoluodpovědný, jsou to i další členové vlády,“ řekl ParlamentnímListům.cz specialista na ústavní právo.  Vláda podle něj rozhoduje ve sboru, i pokud jde o takové věci, jako je amnestie. „Ale záleží na vládě, jestli tuto pravomoc svěří předsedovi vlády nebo bude rozhodovat jako celek,“ vysvětlil profesor Pavlíček.

Vláda nese za amnestii odpovědnost

V Ústavě je výslovně uvedeno, že vyhlášení amnestie spolupodepisuje předseda vlády nebo jím pověřený člen vlády. „Ale současně se říká, že za amnestii nese vláda odpovědnost, to znamená i ve sněmovně.  Proto si myslím, že by vláda o její podobě měla předem jednat, že by si rozsah amnestie měly koaliční strany dohodnout,“ míní Václav Pavlíček.

Ale zdůrazňuje, že pokud nese vláda odpovědnost, je nepřípustné, aby rozhodovala jinak než ve sboru. Kdyby někdo z ministrů koaličních stran premiérův podpis dodatečně zpochybnil, už by sice na tomto aktu nic nezměnil, ale mohlo by dojít ke krizi důvěry mezi jednotlivými členy vlády. „V případech, které vyžadují kontrasignaci mezi prezidentem a vládou, odpovídá za tyto akty vláda. A vláda také určuje politiku i v otázce amnestie,“ dodal specialista na ústavní právo.  Proto by se podle něj nemělo stát, aby vláda v roli svého předsedy strpěla, aby amnestie byla jiná, než si sama představovala, jak nyní naznačuje premiér Petr Nečas i další členové jeho kabinetu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Věříte v nezávislý proces?

Tvrdíte, že je to vaše trestní stíhání politický proces. Ty ale rozhodně neprobíhaly podle nějakého práva. Co tedy čekáte od toho vašeho procesu? A fakt myslíte, že nějaký politik, může ovlivňovat soudní moc u nás? Jestli ano, co uděláte, aby k tomu nedocházelo, když budete ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…