Co se dělo při jednání o Rathovi a proč jsem nehlasovala pro vydání. Poslankyně odhaluje

08.06.2012 8:52 | Zprávy

Pro vydání poslance Davida Ratha hlasovala drtivá většina sněmovny, našli se však i tací, kdo s jeho vydáním nesouhlasili. Nezařazený poslanec Jaroslav Škárka se vyslovil proti Rathovu vydání a sociální demokratka Dana Váhalová se zdržela hlasování, což má v konečném důsledku stejný efekt jako hlas proti. ParlamentníListy.cz proto zajímalo, co vedlo tyto poslance k tomu, aby hlasovali v rozporu s většinou svých poslaneckých kolegů.

Co se dělo při jednání o Rathovi a proč jsem nehlasovala pro vydání. Poslankyně odhaluje
Foto: facebook
Popisek: Poslankyně za ČSSD Dana Váhalová

„Hlasoval jsem proti vydání Davida Ratha, protože jsem přesvědčen, že má právo na spravedlivý proces bez jakéhokoliv politického či mediálního ovlivňování,“ říká nezařazený poslanec Jaroslav Škárka, který byl před časem rovněž vydán sněmovnou k trestnímu stíhání za údajné převzetí úplatku, za což byl i nepravomocně odsouzen.

Po ukončení poslaneckého mandátu by mohl proces proběhnout ve větším klidu, míní Škárka

„Vzhledem k tomu, že jde o aktivně činného politika, myslím, že může docházet k určitým formám manipulování,“ říká Škárka. „Navíc proto, že s tím mám relativně nedávnou osobní nedobrou zkušenost ze zmanipulovaného soudního procesu,“ dodává.

Na dotaz ParlamentníchListů.cz, zda není pro Davida Ratha lepší, že bude moci předstoupit před soud, na němž může dokázat i svou nevinu, poslanec jen zavrtěl hlavou. „Jsem přesvědčen, že by bylo lepší, kdyby byl David Rath souzen, až mu skončí poslanecký mandát,“ konstatoval Jaroslav Škárka. Připomněl, že do ukončení volebního období se změní podstata imunity - v souvislosti s projednávaným zákonem. „Imunita pak bude platit pouze po dobu vykonávaného mandátu, takže po jeho ukončení by mohl soudní proces proběhnout důstojněji a v klidu, bez ovlivňování,“ dodal.

Je-li člověk obviněný, ještě neznamená, že je vinen. Ctěte presumpci neviny, vzkazuje oranžová poslankyně

Dana Váhalová (ČSSD) byla jednou ze šestice poslanců, kteří se hlasování zdrželi. „Z mé strany to bylo demonstrativní vyjádření nesouhlasu, například se způsobem zatčení Davida Ratha,“ řekla pro ParlamentníListy.cz poslankyně. Nelíbily se jí nejen zmíněné okolnosti zadržení, ani „mediální masáž“, kterou podle svých slov vnímala velmi negativně. „Připadalo mi to hodně nevhodné,“ dodává.

„Je-li člověk obviněný, neznamená to přece, že už je také odsouzený,“ připomíná presumpci neviny Dana Váhalová. Určitě by neměly být vystavovány ve všech médiích jeho fotografie, jak ho převážejí sem a tam, co kde jí, neměly by být úniky jeho fotografií z vězení,“ zlobí se poslankyně. Podle ní jsou na tom názorově shodní všichni poslanci, kteří hlasovali proti, nebo se zdrželi

Danu Váhalovou o nezaujatosti nepřesvědčily ani okolnosti Rathova zadržení. „To, jak to všechno rychle po sobě následovalo, budí dojem, že to bylo připravováno, a že se nejednalo o náhodnou akci,“ komentuje poslankyně.  Je tam podle ní až příliš mnoho podivných a zarážejících okolností.

Poslankyně připomněla také existenci případů, kdy sice byli politici obviněni (prý zvlášť před volbami), aby se pak ukázalo, že celá kauza vyšuměla do ztracena. „Je třeba přece respektovat také rodiny těchto lidí, protože to vše do nich hluboce zasahuje a odnášejí to nevinní,“ dodala.

Přítomnost ozbrojených složek v jednacím sále sněmovny je přímým ohrožením parlamentní demokracie

Další věc, která ji rozhořčila, byla přítomnost policistů v jednacím sále sněmovny. „Toto skutečně považuji za ohrožení parlamentní demokracie,“ zlobí se. „Nejsme přece policejní stát, ale parlamentní demokracie.“ Přítomnost ozbrojených policistů v sále a hysterii kolem jejich přítomnosti považuje Váhalová za přímý útok a ohrožení této parlamentní demokracie.

Podle poslankyně byly tyto kroky nesmyslné. Stačilo by prý, kdyby policisté hlídali vchody do sálu, aby David Rath nemohl uprchnout, což podle ní bylo stejně nesmyslné. „Celé to bylo naprosto zbytečné. Byla to prostě naprosto zbytečná demonstrace síly,“ říká Dana Váhalová.

Omezeni v pohybu kvůli eskortovanému Rathovi nebyli jen novináři, ale i sami poslanci

V okolí jednacího sálu se nesměly v době přítomnosti poslance Ratha pohybovat nejen cizí osoby, nebo akreditovaní novináři. Jak poslankyně připomněla, problém s opuštěním jednacího sálu měli dokonce poslanci. „Přece toto je naše půda, zde jsme právem my, ne oni, nemohou přece omezovat v pohybu poslance, jejichž je to výsostné území,“ zlobí se poslankyně.

„Nesoudím, zda je, či není David Rath vinen, to je věcí nezávislého soudu, ale celé to to dění kolem zadržení Ratha, mediální hysterie, i průběh procesu vydávání ve sněmovně ve mně důvěru rozhodně nevzbudily. Proto jsem se také zdržela hlasování o jeho vydání,“ řekla pro ParlamentníListy.cz Dana Váhalová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…