Kubera ve svém příspěvku upozorňuje na to, že v severních Čechách došel mnohdy problém tak daleko, že divoká prasata se občas ocitají i v centrech měst. Důvodem jsou podle něj mírné evropské normy, které prakticky neumožňují jejich odstřel.
Proč se nemohou přemnožená prasata střílet, zajímalo i čtenáře ParlamentníchListů.cz Marka Kalivodu, který tuto otázku položil poslanci Horáčkovi, coby členu zemědělského výboru. Kalivoda má strach chodit ven, jak píše. "Nejhorší je, že je někteří myslivci ještě vykrmují a krmelce staví třeba vedle hřiště či za autobusovou zastávkou. Kdo ale vymyslel a trvá na tak hloupém zákonu, že se přemnožení divočáci nesmí střílet?" ptá se.
Odpověď poslance Horáčka ZDE
Ministerstvo na tom pracuje
"Současný stav černé zvěře je ovlivňován také zemědělskou výrobou, pěstováním kukuřice, řepky či slunečnice. Tyto velké plochy pak poskytují dostatek úkrytu pro zvěř a znesnadňují lov zvěře. Ke zlepšení by mohlo dojít větší mírou spolupráce mezi představiteli myslivosti a vlastníky půdy," popisuje problém Horáček a současně navrhuje jeho řešení.
Celé znění otázky a odpověď poslance čtěte ZDE.
Problematice se podle poslance aktuálně věnuje resort zemědělství, který připravuje novelu zákona o myslivosti. Ta by mimo jiné měla ošetřit možnost pravomocného zapojení zemědělců do myslivosti a v této souvislosti půjde také o úpravu pravidel pro užívání honiteb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr