Další zlá zpráva pro pravici: Komunisté i Zemanovci sílí, ČSSD se drží

12.09.2012 21:10 | Zprávy

Společnost STEM zveřejnila zářijový odhad stranických preferencí. Podle něj je mezi lidmi nejpopulárnější stranou ČSSD, kterou by si jako svou volbu vybrala téměř čtvrtina ze všech dotázaných. Následují komunisté a ODS s podobným ziskem, a TOP 09. Slušnou podporu mají i Zemanovci a KDU- ČSL.

Další zlá zpráva pro pravici: Komunisté i Zemanovci sílí, ČSSD se drží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Z volební kampaně KSČM

Průzkum preferencí se liší od klasického volebního modelu, neboť jsou do něj zahrnovány názory všech dotázaných, tedy i těch, kteří se nedokážou rozhodnout, nebo vůbec nepůjdou k volbám. Výsledky jednotlivých stran tedy bývají v těchto průzkumech nižší,nežli u voleb, kde se počítají jen hlasy těch, kteří k nim přijdou.

Celý průzkum ZDE

Podle průzkumu největší množství dotázaných, 22 procent, podpořilo ČSSD. Následují komunisté s 13,5 procenty a ODS s 12,1. TOP 09 by získala 7,7 procenta, Zemanovci 4,3 procenta, KDU- ČSL 2,9, Zelení 2,7 a Věci veřejné 1,9.

Vzhledem ke specifikám preferenčního modelu a jeho odlišnostem od klasického volebního modelu je velmi užitečné si čísla srovnat s červnovým preferenčním průzkumem stejné agentury. ČSSD tehdy, ještě pod vlive, aféry Davida Ratha, zaznamenala pokles a proto získala 21,9 procent preferencí. Klesající trend se tedy sociálním demokratům, zdá se, podařilo zastavit.

ODS měla v červnu 14,1 procenta, propadla se tedy o rovná dvě procenta. Komunisté získali 12,6 procenta, podařilo se jim tedy se zlepšit téměř o celé procento. TOP 09 se z červnových 9,5 procenta výrazně propadla, stejně jako lidovci, kteří tehdy získali 4,5 procent. Strana práv občanů- Zemanovci naopak o celé procento posílila. Ostatní strany se udržely přibližně na svých hodnotách, daleko od pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny.

Pravice je v klidu: Jsou to jen průzkumy

V úterý byl zveřejněn volební model společnosti SANEP, který do značné míry potvrzoval trendy, naznačené i ve vývoji preferenčního modelu. ČSSD lehce ztratila a získala by 20,5 procenta, komunisté naopak během léta posílili a nyní by získali 20,2.

ODS by s odstupem získala 14,1 procenta. Lidovci by podle volebního modelu předběhli TOP 09 a získali 7,9 procenta, Kalouskova a Schwarzenbergova partaj 7,5. 7,1 procenta by volilo Stranu práv občanů- Zemanovce a k pětiprocentní hranici se s aktuálním výsledkem 4,1 procenta blíží i Národní socialisté- levice pro 21. století Jiřího Paroubka.       

Jednalo se o první průzkum, ve kterém se komunisté dotáhli na ČSSD. Hlavní analytik společnosti SANEP Oldřich Zajíc si to vysvětluje tím, že se jedná o jednoznačně protestní hlasy, vyjadřující nespokojenost se současným hlavním politickým proudem. Parlamentní komunisté představují pro tyto lidi čitelnou a jasně definovanou alternativu, a proto si je vybírají raději, než jiná protestní hnutí.  

Poslanci koaličních stran a ČSSD si úspěch komunistů zatím příliš nepřipouštějí a k výsledkům průzkumů se staví zdrženlivě. „KSČM je pouhý sběratel protestních hlasů, nic reálného nenabízí,“ řekl pro ParlamentníListy.cz například europoslanec ODS Jan Zahradil.

"Jediným skutečným průzkumem jsou volby. Jinak jak říkal Winston Churchill, věřím jen těm průzkumům, které si sám zfalšuji," dodal jeho kolega z ODS Hynek Fajmon.

„Průzkumy a realita jsou dvě věci. Věřím, že lidé ve volbách nepodlehnou klamavé předvolební reklamně a zvolí program,“ věří Stanislav Huml, který byl do sněmovny zvolen za Věci veřejné, ovšem v průběhu volebního období se přesunul do klubu ČSSD.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…