Do pražského protonového centra zavítal holandský velvyslanec. Působí na něj prý impozantně

20.03.2014 18:08 | Zprávy

Pražské protonové centrum navštívil ve čtvrtek velvyslanec Nizozemského království Eduard W. M. V. Hoeks. Důvodem jeho návštěvy bylo nejen prohlédnout si to, jak se onkologicky nemocní pacienti v tomto centru léčí, ale navázat i užší spolupráci s tímto centrem.

Do pražského protonového centra zavítal holandský velvyslanec. Působí na něj prý impozantně
Foto: Archiv PTC
Popisek: Protonové centrum v Praze

„Může se stát, že k nám budou přijíždět i pacienti z Holandska. Ale co je celkem zajímavé, to je to, že i v Holandsku zvažují výstavbu protonových center. Má se na tom - na rozdíl od naší země - podílet místní vláda," prozradil k dalším možným důvodům návštěvy velvyslance mluvčí protonového centra Vladimír Šulc.

Poté, co si velvyslanec prohlédl místa, která představují pro řadu lidí obrovskou naději do dalšího plnocenného života, byl nadšený tím, kam medicína pokračuje. Zvlášť ho zaujal výklad toho, jak se plánuje konkrétní léčba nádoru u každého pacienta, jak se plánuje to, jak přesně půjdou paprsky protonu nádorem. V jeho zemi totiž dokončují a připravují výstavbu hned čtyř protonových center. E. Hoeks se chce proto osobně zasadit o to, aby se brzy potkali lékaři a další specialisté obou zemí a aby tak vzájemné předávání zkušeností mezi specialisty bylo ještě intenzivnější.

Proton až k 9000 Holanďanům ročně... A u nás?

Holandsko, kde žije 17 milionů obyvatel, dospělo na základě podrobných analýz k závěru, že protonová terapie by měla být indikována zhruba 9 000 onkologickým pacientům ročně. Rada holandských zdravotních pojišťoven předložila vládě dokument, který s přihlédnutím k současným možnostem stanovil co nejaktuálnější potřebu protonové léčby rakoviny zatím pro 3 500 pacientů ročně. I proto připravují hned čtyři centra na různých místech země.

„Zařízení na mě působí imponujícím způsobem. Viděl jsem, jak vyspělá technologie dokáže úspěšně bojovat s vážnou nemocí. I v Holandsku jsme se rozhodli pro výstavbu protonových center. A to je důvod, proč osobně velmi stojím o kooperaci našich a českých specialistů,“ řekl při své návštěvě E. Hoeks ParlamentnímListům.cz. „Jsem nadšený z moderního českého centra a profesionality všech lidí, kteří v něm pracují. Jistě je dobré, že všichni rovněž hovoří anglicky a k pacientům se chovají velice přívětivě. Jsem pyšný, že jsem ho mohl navštívit a věřím, že i pro naše lékaře budou praktické zkušenosti přínosné,“ dodal.

Léčit se v pražském protonovém centru mohou většinou jen ti, co si léčbu zaplatí sami

Ačkoli je léčba protonem v mnoha druzích rakoviny velmi účinná a prakticky bez následků, zůstává možnost léčit se jím pro mnohé nedostižným snem. Mezi protonovým centrem, některými lékaři a zdravotními pojišťovnami se totiž rozzuřel boj, u kterého lze jen těžko odhadnout, kdy skončí. Podstatné však je, že čeští pacienti, kteří nejsou schopni si léčbu uhradit vlastními prostředky, se z velké části do tohoto centra nedostanou - v lepším případě odjíždějí za stejnou léčbou do Mnichova. Zatímco české centrum zeje prázdnotou - alespoň co se týká českých pacientů. Jinak je v tuto chvíli podle Vladimíra Šulce, marketingového ředitele PTC Šulce vytíženo z 94 procent (pacienty z ciziny). I přesto, že jde o unikát, poněvadž podobných center dosud ve světě moc není. Situace se však rychle mění. 

Náskok ztrácíme

Zajímavostí je, že například i Švédsko staví v současné době protonové centrum se srovnatelnou kapacitou, jako je to pražské (až 2 500 pacientů ročně). Zařízení v Uppsale přijme první pacienty již letos, v současné době se jejich experti školí v českém centru. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ahe

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…