Novela Zákoníku práce, kterou Vystrčil na popud odborů dojednal, umožní delší řetězení smluv na dobu určitou. V tuto chvíli totiž platí, že pracovní smlouvu na dobu určitou lze uzavřít maximálně třikrát a pokaždé maximálně na rok. To je nevýhodné pro zaměstnance i zaměstnavatele, kteří často raději najmou agenturní pracovníky. A ti mají slabší postavení než zaměstnanci.
ČSSD zřejmě nebude proti
Šéf odborů z jihlavské pobočky německého koncernu Bosch Diesel Roman Bence byl tím, kdo za senátorem s prosbou dorazil, aby zaměstnance ochránil. „Lidé, kteří dříve pracovali s opakovanými smlouvami, se najednou měli stát agenturními zaměstnanci, což pro ně bylo mnohem méně výhodné," říká odborář. Dodejme, že řetězení smluv delší než trojí zakázala sama vláda Petra Nečase (ODS) od ledna 2012. Zrušení tohoto kroku má být jedním z osmdesáti kroků na podporu ekonomiky.
Vystrčilův návrh v Senátu míří již do druhého čtení a vzhledem k tomu, že je pod ním spolupodepsán i šéf senátorského klubu ČSSD Petr Vícha, má návrh poměrně slušnou šanci na úspěch. V platnost by mohla novela vstoupit nejpozději na počátku roku 2014. Není bez zajímavosti, že proti změně Zákoníku práce není ani Jaromír Drábek (TOP 09), za jehož úřadování k zákazu dlouhého řetězení smluv na dobu určitou došlo.
„Při letních jednáních jsem řekl, že když se odbory a zaměstnavatelé dohodnou, nic nebudeme namítat," připomíná exministr práce a sociálních věcí.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp