Lidové noviny píší o tom, že mladí lidé z řad studentů, kteří nemají pravidelný měsíční příjem, často využívají kontokorentů, tedy možnosti jít na účtech do minusu. Studenti často ale přecení své schopnosti splácet a stávají se tak dlužníky.
Podle odhadů inkasních agentur, které po dlužnících splátky vymáhají, dluží mladí ve věku od 18 do 25 let až 60 miliard korun. A jejich počet neustále narůstá, za loňský rok přesáhl 63 tisíc. "Jen loni vzrostl počet mladých lidí ve věku 18 až 24 let, od kterých jsme museli vymáhat nějakou pohledávku, o 31 procent," uvedl pro LN mluvčí inkasní agentury MBA Finance Vratislav Kopačka.
Před rodiči dluhy tají
Fakt, že zadlužených studentů přibývá, potvrzují i dluhové poradny. "Problémem je, že mladí lidé mají tendenci dluhy neřešit, takže narůstají o různé úroky a pokuty. Řešit se celá věc začne obvykle až tehdy, kdy se o dlužné částce dozví rodiče, to je ale většinou až ve chvíli, kdy jim přijde platební výměr. Studenti totiž v řadě případů před rodiči tají, že někomu něco dluží," popisuje šéf poradny David Šmejkal.
Přes 60 procent mladých do 24 let dluží podle informací deníku za telefony, následují dluhy u bank, pojišťoven a dodavatelů energií. Operátorům za mobilní telefon nebo internetové připojení prý dluží studenti v průměru sedm tisíc, za energie pak přes devět tisíc korun.
Utrácí a pak se diví
"Myslím, že následná informace vypovídá o dnešní době docela dost: Podle odhadu dluží mladí lidé ve věku 18 - 25 let, kteří ještě nepracují, bankám a inkasním agenturám mezi 50 - 60 miliardami korun," popisuje Macek.
Podle Macka mnoho mladých lidí přecení svoje možnosti splácet závazky. "Typickým příkladem je pak student, který si z peněz na kontokorentním účtu koupí chytrý mobil a sem tam z nich financuje svoji zábavu… A pak má problémy se splácením, neboť jeho představy o možnostech splácení se ukázaly být nadsazené či falešné," kritizuje neuváženost mladých bývalý politik.
Co přesně k problému napsal doktor Macek:
Myslím, že následná informace vypovídá o dnešní době docela dost: Podle odhadu dluží mladí lidé ve věku 18 - 25 let, kteří ještě nepracují, bankám a inkasním agenturám mezi 50 - 60 miliardami korun. Typickým příkladem je pak student, který si z peněz na kontokorentním účtu koupí chytrý mobil a sem tam z nich financuje svoji zábavu… A pak má problémy se splácením, neboť jeho představy o možnostech splácení se ukázaly být nadsazené či falešné.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr