Drsný nástup nového ministra: Zemanův úřad je podřízený mně

03.07.2012 11:27 | Zprávy

Premiér Petr Nečas uvedl do úřadu resortu spravedlnosti Pavla Blažka. Toho dnes jmenoval novým ministrem na Pražském Hradě Václav Klaus. Blažek pak společném brífinku s Nečasem a také se svým předchůdcem Jiřím Pospíšilem zdůraznil, že úřad nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana je podřízen jemu, a tak nebude slyšet na žádné politické tlaky.

Drsný nástup nového ministra: Zemanův úřad je podřízený mně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus jmenoval na Pražském hradě Pavla Blažka ministrem spravedlnosti

Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek na brífinku kromě jiného zmínil, že by bylo asi chybou, kdyby dnes dával nějaká dalekosáhlá prohlášení. Musí se totiž nejprve seznámit s běžnou agendou a také s mnoha technickými záležitostmi na ministerstvu spravedlnosti.

„Pavel Zeman je podřízený mému úřadu,“ pak odvětil na dotaz novinářů ohledně jmenování  Lenky Bradáčové pražskou vrchní státní zástupkyní. Zda ale Bradáčová v čele úřadu stane, na to Blažek dnes přímo neodvětil.

Premiér Petr Nečas Pospíšilovo rychlé odvolání zdůvodnil neschopností ministra rozpočtově a manažersky zvládat resort. Okamžitě se však ale objevily spekulace, že skutečným cílem bylo zabránit tomu, aby Lenka Bradáčová, vnímaná jako nekompromisní bojovník s korupcí, mohla usednout do významného křesla.

Blažek ale dnes řekl, že si chce o Bradáčové promluvit se Zemanem. Chce se ho zeptat například na důvody, proč do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze navrhuje právě ji. Poté se chce ministr setkat i s ní. Uvedl, že podle toho, jak ji zná z médií, proti ní nic nemá.

K novele o státním zastupitelství pak Blažek řekl, že bude požadovat, aby ji viděla ještě i advokátní komora. Blažek má totiž s touto novelou problém a nebude ji již s největší pravděpodobností ve vládě prosazovat. Zákon přitom počítá se zrušením obou vrchních státních zastupitelství a vznikem nového protikorupčního útvaru. Podle Blažka je ale nemyslitelné, aby si státní zástupci psali zákon sami o sobě.

Nesouhlasí také v souvislosti s tímto zákonem s posílením pravomocí Nejvyššího státního zastupitelství. Blažek však chce o novele ještě diskutovat se soudci, advokáty a politiky.

Státní zástupci by neměli mít pravomoci bez kontroly

"Rozhodovací pravomoc musí být u státních zástupců vyvážena kontrolou," podotkl pak k další otázce novinářů Blažek. Například jmenování šéfa připravovaného protikorupčního státního zastupitelství by tak podle něj nemělo být v moci pouze jednoho žalobce. Blažek pak k tomu opětovně zdůraznil, že ministerstvo je státnímu zastupitelství nadřízené.

"Pokud jde o jmenování funkcionářů, budu velmi obezřetný v tom, aby tato pravomoc byla výlučně samostatná pouze ve sféře státního zastupitelství," prohlásil Blažek. Nejvyšší státní zástupce podle něj nemůže rozhodovat o jmenování vedoucích pracovníků bez souhlasu úřadu. Podřízenost Nejvyššího státního zastupitelství ale ministru spravedlnosti samozřejmě neplatí, pokud jde o konkrétní kauzy .Dodal, že funkci šéfa žalobců nebude vždy zastávat Pavel Zeman, kterého si váží.

Kompetence nejvyššího státního zástupce proto podle Blažka musí být vyvážené a musí být nastavené tak, aby je nemohl někdo zneužít. "Demokracie je mimo jiné o tom, aby znemožňovala legální postupy těm, kdo nechtějí být demokratičtí," uvedl. Podle něj je nutné vytvořit instituci, kde budou fungovat "brzdy a vyvažování".

Dosud nepříliš výrazný místopředseda ODS a šéf brněnské stranické organizace Pavel Blažek je vzděláním právník a působil jako advokát. Jako jediný z místopředsedů ODS zvolených na kongresu v červnu 2010 nezamířil do vysoké funkce ve vládě či v parlamentu.


Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…