Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek na brífinku kromě jiného zmínil, že by bylo asi chybou, kdyby dnes dával nějaká dalekosáhlá prohlášení. Musí se totiž nejprve seznámit s běžnou agendou a také s mnoha technickými záležitostmi na ministerstvu spravedlnosti.
„Pavel Zeman je podřízený mému úřadu,“ pak odvětil na dotaz novinářů ohledně jmenování Lenky Bradáčové pražskou vrchní státní zástupkyní. Zda ale Bradáčová v čele úřadu stane, na to Blažek dnes přímo neodvětil.
Premiér Petr Nečas Pospíšilovo rychlé odvolání zdůvodnil neschopností ministra rozpočtově a manažersky zvládat resort. Okamžitě se však ale objevily spekulace, že skutečným cílem bylo zabránit tomu, aby Lenka Bradáčová, vnímaná jako nekompromisní bojovník s korupcí, mohla usednout do významného křesla.
Blažek ale dnes řekl, že si chce o Bradáčové promluvit se Zemanem. Chce se ho zeptat například na důvody, proč do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze navrhuje právě ji. Poté se chce ministr setkat i s ní. Uvedl, že podle toho, jak ji zná z médií, proti ní nic nemá.
K novele o státním zastupitelství pak Blažek řekl, že bude požadovat, aby ji viděla ještě i advokátní komora. Blažek má totiž s touto novelou problém a nebude ji již s největší pravděpodobností ve vládě prosazovat. Zákon přitom počítá se zrušením obou vrchních státních zastupitelství a vznikem nového protikorupčního útvaru. Podle Blažka je ale nemyslitelné, aby si státní zástupci psali zákon sami o sobě.
Nesouhlasí také v souvislosti s tímto zákonem s posílením pravomocí Nejvyššího státního zastupitelství. Blažek však chce o novele ještě diskutovat se soudci, advokáty a politiky.
Státní zástupci by neměli mít pravomoci bez kontroly
"Rozhodovací pravomoc musí být u státních zástupců vyvážena kontrolou," podotkl pak k další otázce novinářů Blažek. Například jmenování šéfa připravovaného protikorupčního státního zastupitelství by tak podle něj nemělo být v moci pouze jednoho žalobce. Blažek pak k tomu opětovně zdůraznil, že ministerstvo je státnímu zastupitelství nadřízené.
"Pokud jde o jmenování funkcionářů, budu velmi obezřetný v tom, aby tato pravomoc byla výlučně samostatná pouze ve sféře státního zastupitelství," prohlásil Blažek. Nejvyšší státní zástupce podle něj nemůže rozhodovat o jmenování vedoucích pracovníků bez souhlasu úřadu. Podřízenost Nejvyššího státního zastupitelství ale ministru spravedlnosti samozřejmě neplatí, pokud jde o konkrétní kauzy .Dodal, že funkci šéfa žalobců nebude vždy zastávat Pavel Zeman, kterého si váží.
Kompetence nejvyššího státního zástupce proto podle Blažka musí být vyvážené a musí být nastavené tak, aby je nemohl někdo zneužít. "Demokracie je mimo jiné o tom, aby znemožňovala legální postupy těm, kdo nechtějí být demokratičtí," uvedl. Podle něj je nutné vytvořit instituci, kde budou fungovat "brzdy a vyvažování".
Dosud nepříliš výrazný místopředseda ODS a šéf brněnské stranické organizace Pavel Blažek je vzděláním právník a působil jako advokát. Jako jediný z místopředsedů ODS zvolených na kongresu v červnu 2010 nezamířil do vysoké funkce ve vládě či v parlamentu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb