Poslanecká imunita má podle Polčáka chránit členy parlamentu před zjevně účelovými postupy orgánů činných v trestním řízení. Stejné účelovosti se podle něj dovolával poslanec Stanislav Huml, který nakonec vydán nebyl. Nyní jsou velké pochybnosti, zda to není i případ Vlasty Parkanové.
„Teď je úplně poprvé aplikována jiná právní interpretace, tedy že cenu vojenského materiálu je možné objektivizovat,“ říká v rozhovoru pro Týden.cz. Vlasta Parkanová je tu podle něj jakýmsi „testovacím králíkem“, na kterém se má zkoušet správný výklad zákona.
Sporné je podle něj i to, že v žádosti policie o vydání se hovoří o úmyslném trestném činu ministryně Parkanové. „A tady nejenže je spor o to, jestli taková povinnost existuje, ale není prokázáno nic o jejím úmyslu. Neslyšel jsem o žádném důkazu, podle kterého by věděla o údajné povinnosti pořídit speciální posudek a z něhož by byl úmysl Vlasty Parkanové předražit letadla patrný,“ namítá poslanec.
Vypořádává se i s námitkami, že debatami o meritu provinění Parkanové politici překračují své kompetence, neboť mají řešit pouze to, zda stíhání není účelové, a nikoliv posuzovat důkazy. „Nechci posuzovat důkazy, chci jen vědět, jestli tu nejde o porušení ustálené výkladové praxe zákona o majetku ČR. Vadí mi, že tento výklad je údajně opřen pouze o názor vyšetřovatele,“ říká Polčák. Kdyby prý bylo stanovisko podpořeno názorem státního zastupitelství nebo jiné autority, díval by se na věc jinak.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav