Na diskusním večeru popsal Kohout ekonomickou situaci států a uvedl, že společná rozpočtová politika v rámci unie krizi nevyřeší. „Je možné, že v Evropě zažijeme něco na způsob Japonska, kde došlo k obrovskému poklesu cen nemovitostí a cen akcií. Banky se budou postupně v průběhu let různě pokládat, krachovat, případně slučovat. Pak budou zachraňovány z prostředků daňových poplatníků. Nebude to období pro akcionáře bank příjemné,“ uvedl Pavel Kohout.
„Aby to nevypadalo úplně depresivně, musím ale doplnit i to, že historie Japonska od roku 1990 má i některé světlé stránky. Sice šly některé akcie bank totálně ke dnu, ale akcie průmyslových společností, kterých má Japonsko naštěstí dost a jsou konkurenceschopné, se docela zhodnotily. Takže nešlo z hlediska investorů o úplně ztracené období. Nakonec situace vedla k orientaci investorů více na produktivní odvětví, než na spekulace s nemovitostmi. Investoři se začali zajímat více o strojírenství, elektroniku a Japonsko posílilo pozici,“ dodal.
A Česko? Ještě si prý můžeme půjčovat
Eurozóna je daleko více proúvěrovaná než Amerika a nejde jen o státní, ale i o soukromé dluhy, které bude velmi těžké splácet. V absolutním vyjádření je Evropa podle Kohouta zadlužena asi 3,14 krát více než USA, za předpokladu, že pracujeme s celkovou velikostí bankovních úvěrů, které byly celkově poskytnuty podnikům, domácnostem, jiným organizacím, zkrátka všem obchodním protistranám komerčních bank. „Pro další růst není prostor, protože už není kam se zadlužovat. Pokud by bylo 7 let slabých, bylo by to dobré, obávám se, že to může být i 20 let,“ předpověděl Kohout. „Česká ekonomika na tom ale není ještě tak zle. My se můžeme ještě několik let vesele zadlužovat a nemusí nás to tak trápit,“ dodal ironicky.
Svobodní jsou euroskeptici
Setkání s ekonomem Kohoutem uspořádala v uherskohradišťském hotelu Grand Strana svobodných občanů, která má ve svém programu především prosazení štíhlého státu s nízkými daněmi. Podle jejich stoupenců by například bez referenda nemělo docházet k žádném zvyšování daní. „My jsme často označováni za euroskeptickou stran a je nám to vyčítáno. Já chci říct, že nejsme euroskeptická strana, my jsme euskeptická strana. Líbí se nám otevřenost trhu, ale nelíbí se nám zbytek věcí, které unie přináší. Máme rádi malé daně, malé státní výdaje a malou centralizaci,“ uvedl lídr Svobodných ve Zlínském kraji Tomáš Pajonk.
„Evropa je jeden z nejbohatších kontinentů, teď ale preferuje unie vyšší daně a centralizaci. Po cestě sem jsem viděl cedule, které vyvěsili starostové malých obcí a žádají o dotace. Ze starostů se stali žebráci, protože nemají kontrolu nad rozpočty svých obcí. Tento stav je dlouhodobě neudržitelný. Evropská unie nás svazuje,“ dodal.
- Další reportáže ČTĚTE ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá