Ještě ani zdaleka nebyla vyřešena řecká krize, která naplno propukla přibližně před rokem, a máme tu krizi novou, tentokrát španělskou. Po řeckých zkušenostech je přitom jasné, že cesta ostrých rozpočtových škrtů a zvyšování daní Španělům nepomůže. Podle ředitele pro strategii, společnost Partners Pavla Kohouta je třeba mít na zřeteli, že ve Španělsku jde o krizi bankovní, přičemž nemocné banky by se neměly nechat padnout. Kdyby k tomu došlo, krize se jen prohloubí. Kohoutův komentář přináší dnešní Lidové noviny (LN).
Akcionáři bank již byli vytrestáni dost
„Zhruba jednou za padesát let se vyskytne situace, kdy je třeba rezignovat na zásady a v zájmu stability raději zaplatit bankovní ztráty. Je to nemorální? Nebudou se bankéři smát daňovým poplatníkům? Ne, nebudou. Akciový index Euro Stoxx Banks ztratil během posledních pěti let přes 83 procent hodnoty. Akcionáři bank již byli vytrestáni dost. … Na finanční krizi nikdo nevydělává. Úvahy o spiknutí hrstky mocných jsou nesmysly.“ píše komentátor.
Krize, která postupuje zeměmi západní Evropy, svědčí podle Kohouta o tom, že definitivně končí dosud fungující život na dluh podporovaný přebujelou státní byrokracií. Na jedné straně je třeba omezit státní výdaje, ale spolu s tím musí dojít ke snížení daní pro soukromý sektor, který tak udrží v chodu hospodářství státu. Zároveň je třeba smířit s tím, že i na Západě vzroste inflace.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp