Šichtařová na svém blogu na IDNES.cz připomíná, že na začátku roku vláda po bouřlivé veřejné diskusi schválila půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši 1,5 miliardy euro, což je aktuálně asi 39 miliard korun. A protože ČNB se tento nápad moc nelíbil, vláda suverénně přislíbila, že pokud MMF půjčku nevrátí, doplatí centrální bance peníze sama. Nikdo si prý tehdy nedovedl představit, že by taková instituce jako Mezinárodní měnový fond nezaplatila.
Tak jsme půjčili MMF, ten následně Řecku (přičemž celá tato dvojitá transakce byla realizována jen proto, že smlouvy EU přímou finanční pomoc jednoho člena druhému zakazují) a všichni věřili že řecká ekonomika se postaví na nohy.
Jenže to nikdo nevysvětlil Řekům, kteří prý začali masově provádět tzv. „rathování“, což je podle Šichtařové přesný opak „šmoulování. “ Šmoulování je podle ní ve financích „zcela oficiální označení pro situaci, kdy člověk, který chce vyprat špinavé peníze, nosí neustále do banky peníze po malých částkách, aby se vyhnul jednorázovému podezřelému uložení velké sumy a nebyl bankou nahlášen dohledu.“
Rathování je pravý opak a vymysleli ho prý na jaře 2012 Řekové: „Neustále běhají do banky a po menších sumách vybírají své úspory, které si nosí domů v krabicích od bot a schovávají si je pod podlahu.“ Jenže když je mají ukryté doma, nejsou v bance. A stát bez bank podle Šichtařové nemůže fungovat. Díky tomu už se zase neuvažuje jestli Řecko zbankrotuje, ale kdy se tak stane.
„Zatraceně se zvyšuje pravděpodobnost, že i MMF se dostane do druhotné platební neschopnosti. Jak by MMF mohl platit nám, když ostatní neplatí jemu? Z čeho?,“ ptá se ekonomka.
Vláda aby prý v našponovaném rozpočtu hledala 39 miliard pro Českou národní banku. Ta je prý může potřebovat dříve, než se zdá. „Pokud totiž Řecko opustí eurozónu, může dojít k takovým turbulencím na devizových trzích, že ČNB bude své devizové rezervy potřebovat k hájení stability naší měny.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav