Ekonomka o hospodářství: Něco tu páchne. Nebude to dobré

29.03.2013 9:30 | Zprávy

Známá ekonomická glosátorka Markéta Šichtařová se na svém blogu na iDNES.cz rozepsala o iluzích současné světové ekonomiky. Zejména ji zaujala hodnota indexů jednotlivých akciových burz, které jsou na rekordní úrovni. Podle Šichtařové je zřejmé, že tady něco páchne, protože ekonomická realita tomu absolutně neodpovídá. Jako by se prý schylovalo k další bublině. Ta poslední tu byla v roce 2008.

Ekonomka o hospodářství: Něco tu páchne. Nebude to dobré
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Spojení, že tu „něco páchne“ podle Šichtařové používáme v situacích, kdy se všechno zdá ideální. Dokonce tak moc, že to popírá pravděpodobnost. Třeba když nás osloví podomní prodejce elektřiny a přesvědčuje nás, kolik ušetříme s novým dodavatelem.

Bylo by samozřejmě skvělé, kdybychom mohli nakupovat energii levněji. Jenže i náš případný nový dodavatel musí na distribuci proudu něco vydělat a rovněž podomní dealer musí za své obchůzky mít nějakou odměnu. Proto je jasné, že slibovaná fenomenální úspora je nereálnou fikcí. Protože tady prostě něco páchne.

Něco podobného podle ekonomky momentálně zažíváme s hodnotou indexů na akciových trzích. Ta dosahuje rekordních výšin, a proto by měla pobízet všechny, aby vytáhli ze slamníků našetřené tisíce a investovali do cenných papírů, nabízejících historicky rekordní možnost zbohatnutí.

„Takže podle rekordních a stále rostoucích akciových indexů se máme skvěle a čeká nás ještě skvělejší budoucnost,“ píše Šichtařová. Jenže v kontrastu s tím kolem sebe vidíme krizi, hospodářský propad a rostoucí nezaměstnanost. Tudíž - něco tady páchne.

Podle ekonomky je vysvětlení logické - za rekordy akciových indexů stojí centrální banky. Ty momentálně sypou do ekonomik víc peněz, než kdy v historii. „Centrální bankéři už nepřehazují natištěné a v mnoha případech ničím nekryté peníze vidlemi, ale rovnou buldozerem,“ píše.

Inflace se podle Šichtařové může projevit i tím, že indexy burz neodrážejí reálný výkon ekonomiky. A to je přesně případ současných páchnoucích rekordů. „Podobná fikce existovala v roce 2008 a vešla do dějin pod názvem hypotéční bublina. A byla následovaná prudkou krizí. Už abychom začali vymýšlet jméno pro stávající bublinu,“ poznamenává Šichtařová.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…