Ekonomové bubnují na poplach: Rekord v nezaměstnanosti bude ještě pokořený

09.02.2013 17:50 | Zprávy

Rekordní nezaměstnanost v novodobé historii, nejdelší recese, která překonává délkou i krizi z roku 2009. To jsou rekordy, které teď trápí českou ekonomiku. Sociální demokraté obvinili vládu Petra Nečase, že nese vinu za nejvyšší nezaměstnanost od roku 1993.

Ekonomové bubnují na poplach: Rekord v nezaměstnanosti bude ještě pokořený
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

„Je to důsledek chybné vládní politiky,“ tvrdí předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ekonomové však s tímto tvrzením nesouhlasí. Je to podle nich zaviněno hlavně vnějšími okolnostmi, se kterými by si neporadila žádná vláda. „Je to především důsledek toho, co se děje v okolních státech,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz ekonom Petr Zahradník. A může být ještě hůř.

Míra nezaměstnanosti je nejvyšší od roku 1993

Statistika nezaměstnanosti není příliš povzbudivá. Ke konci loňského ruku bylo v České republice bez práce 585 809 lidí, podíl nezaměstnaných osob tak dosáhl osmi procent. Úřad práce ČR čísla zveřejnil, ale „zapomněl“ uvést, že jde o historicky nejvyšší zaměstnanost. Není to totiž patrné na první pohled, protože podle nové metodiky, která se používá několik posledních let, je nezaměstnanost opticky nižší. Nový ukazatel totiž porovnává počet uchazečů o zaměstnání (ve věku 15 – 64 let) ke všem obyvatelům (v tomto věku). Podle starého vzorce by ovšem míra nezaměstnanosti dosáhla 10,1 procenta, což je nejvíc od roku 1993.

Z úřadů práce jsou jen špatně fungující výplatny sociálních dávek

Sociální demokraté si neberou servítky. Podle jejich šéfa je nejvyšší nezaměstnanost v novodobé historii důsledkem špatného strategického rozhodnutí Nečasovy vlády, která se orientovala jen na deficity státního rozpočtu a podcenila jakoukoli aktivní politiku ve prospěch hospodářského růstu a nezaměstnanosti. „Bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek zničil všechny aktivní nástroje politiky zaměstnanosti, destruoval Úřad práce zavedením nového informačního systému, úřady přestaly dostávat informace od zaměstnavatelů o nových pracovních místech, protože už nemají povinnosti tyto informace poskytovat,“ prohlásil Sobotka. Z úřadů práce se prý staly špatně fungující výplatny sociálních dávek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…