Exprimátor Kasl: Pozavírat půlku vlády by nebylo tak špatné

16.06.2012 5:51 | Zprávy

Patřil k nejslušnějším pražským primátorům po sametové revoluci. Původním povoláním architekt Jan Kasl stál v čele radnice hlavního města v letech 1998 až 2002, pak kvůli vnitrostranickým neshodám ODS opustil a založil stranu Evropští demokraté. Dnes politiku pozoruje zpovzdálí, ale zcela nevylučuje, že se do ní přece jen jednou nevrátí.

Exprimátor Kasl: Pozavírat půlku vlády by nebylo tak špatné
Foto: jankasl.cz
Popisek: Exprimátor Jan Kasl

Sledujete stále politiku, i když v ní už několik let aktivně nepůsobíte?

Ano, sleduji po celých šest let, to se prostě nedá nevidět... I když je to něco jako politické sado-maso. Víc než se rozčilovat nad arogancí či hloupostí v celostátní politice, mne ale pořád nejvíc trápí Praha a její vedení...

Co říkáte tomu, že Poslanecká sněmovna v poslední době každý týden vydává jednoho poslance k trestnímu stíhání? Nezůstane na konci volebního období prázdná, když sám z korupce obviněný David Rath prohlásil, že kdyby na zákonodárce nasadili tak masivní odposlechy jako na něj, tak dopadnou všichni stejně jako on?

No, s jistou nadsázkou a s několika výjimkami by to zas nebylo tak špatné! Dokud v Irsku nepozavírali půlku vlády a několik poslanců, nezačala tam fungovat normální demokracie... a také ekonomika Irska. Imunita v našem pojetí je nemravná, měli jsme její omezení v programu Evropských demokratů v roce 2002, a jsem rád, že si to dnes už připustila i většina v Poslanecké sněmovně; jenom škoda toho zkratu v Senátu. Snad to senátoři rychle napraví a poslanci a senátoři budou chráněni jen při výkonu své funkce, ne při kriminálním chování.

Před volbou Věcí veřejných jsem známé varoval

Vaše mateřská ODS už v druhém volebním období vládne, ale její obliba u voličů stále klesá. Jak se Vám líbí politika ODS a vláda premiéra Petra Nečase, kterou umožnilo spojení s TOP 09 a hlavně kontroverzní stranou Věci veřejné, které do politiky vnesly dosud nevídané praktiky - vzájemné nahrávání a hlavně nebezpečné propojení na bezpečnostní agenturu?

O VV nemá smysl ani mluvit, varoval jsem své známé, kteří chtěli VV volit v červnu 2010, aby si to rozmysleli a dali hlas raději Kalouskově TOPce, především však Starostům, když chtějí volit vpravo od středu. Z Nečase nemám vůbec dobrý dojem, je v zajetí své ODS minulosti a již výběr nejbližších spolupracovníků ukázal na neschopnost či spíš nemožnost se zbavit „ódéesáckého formátu myšlení“, slovy otce zakladatele. Škoda, myslím, že osobně nevidí v politice jen zdroj peněz a moci, ale nepřekročil svůj stín. Přesto vládě díky za aspoň začátek nutných reforem, jsou nezbytné, i když občas bolestivé, ale jako u nemoci je nutné nasadit léčbu včas a s razancí, aby pacient mohl přežít. Vláda nedokázala dobře vysvětlovat své kroky, navíc v některých řešeních kličkuje a nedrží se vyhlášeného kursu, který nebyl vůbec špatným startem.

Je možné v politické kultuře klesnout ještě níž než dnes?

Vždycky může být hůř, bohužel, svět kolem nás není perfektní, ale je škoda, že si sami podřezáváme větev a snižujeme svou šanci být lepší a úspěšnější.

Kultura politiky se odvozuje od chování vzorů – špiček, které tak tvoří standard – benchmark. Co nebylo možné včera, je možné zítra, když dnes politické špičky předvádí, co předvádí. Běžné chování mnoha politiků je horší, než byly nepřijatelné excesy počátku devadesátých let; věřím ale, že vývojová křivka začíná trochu stoupat – záleží ale na nás samotných, co jim ještě budeme ochotni trpět. Dnešní politická realita se nesmí stát měřítkem, ale varováním.

Kolem primátora Svobody je jen jiná parta kmotrů

Jak hodnotíte vývoj na pražském magistrátu, kde vrcholné pozice opustili teprve nedávno - až po nástupu primátora Bohuslava Svobody - lidé, kvůli nimž jste odešel z ODS?

Jejich odchod ale vůbec neznamenal systémovou změnu a kolem primátora Svobody je bohužel jen jiná parta kmotrů – z Prahy 4 a 3, či z jiných vlivových skupin než za Béma. Odchod několika úředníků, jejichž pozice už byla stejně neudržitelná, příliš nezměnil systém řízení města. Pro mne bylo v listopadu 2010 zklamáním, že se ODS nepokusila využít šanci na svou revitalizaci v koalici s TOP 09, a to i bez primátora z ODS. Samozřejmě by se provalilo hodně průšvihů Bémovy éry, ale možná by to pomohlo, aby se prosadili noví nezkompromitovaní členové ODS, kteří samozřejmě uvnitř organizace existují, ale nemají v tomto klientelistickém systému šanci. ODS tehdy svou šanci promarnila, a i když se vloni Svobodovi podařil takový malý vnitrostranický převrat, při kterém si především on a pár věrných udrželi svou židli, tak v této koalici s TOP 09 nejsou věrohodní a nedokáží se změnit, aby byli tou ODS z počátku 90. let, která něco chtěla dokázat a které uvěřilo tolik Pražanů, samozřejmě i včetně mne.

Už před lety jste volal po tom, aby pražští zastupitelé nebrali statisíce za účast ve společnostech, kde má hlavní město majetkovou účast. Jak jste spokojen se současnou situací v této oblasti?

Díkybohu, že netrpíte ztrátou paměti jako bohužel mnoho jiných novinářů, kteří dnes s překvapením objevují, že by tomu tak mělo být a že ti noví radní navrhují úžasné věci. Ano, já to tehdy nemohl prosadit, protože jsem bral svým spolustraníkům jejich osobní benefity, které jim funkce přinášela. Byly to ovšem drobné proti tomu, kam se pašalíky vyšplhaly za Béma! Doba se přece jen změnila a dnes už je nepřijatelné, aby měl radní 10 milionů za rok z městských organizací!

Správa města je ale obecně strašlivě nenasytná a každé nové zastupitelstvo konzumuje víc a víc peněz, chce lepší vybavení, radní mají větší a větší fondy... Vrcholem bylo v koalici ODS – ČSSD dalších nejméně pět uvolněných – tedy na plný úvazek placených - předsedů zastupitelských výborů nad rámec tří povinných ze zákona. A jděte se projít po Nové radnici – tam, kde dřív sedělo přes stovku úředníků, je dnes pár radních a množství asistentů, sekretářek a poradců. Výkonní úředníci se často tísní v malých kancelářích v Jungmannově ulici a Nová radnice na Mariánském je poloprázdná. Aspoň že byla odložena stamilionová rekonstrukce této budovy, která byla plánována za Béma. Více pokory a skromnosti by prospělo nejen pražské politice a politikům. Ani v soukromém sektoru se tak velkoryse neutrácí, a to jsou vydělané peníze, ne přerozdělené daně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…