„Král Miloš má za sebou druhou státní zahraniční cestu. První vedla do Bratislavy, druhá do Vídně. Na obou předvedl, že se chová jako neřízený pershing, který vypustili dobromyslní (nebo naopak zlomyslní) čeští voliči." Tak otvírá svůj článek Martin Fendrych na serveru Aktuálně.cz.
„Obě ty cesty musely bolet především českého šéfdiplomata Karla Schwarzenberga (TOP 09). Jak na Slovensku, tak v Rakousku se odehrálo něco, co nám škodí. V obou případech se prezident Miloš Zeman zachoval podivně. Jeho výroky a postoje lze těžko pochopit,“ píše Aktuálně.cz.
Svou vlastní zahraniční politiku prý předvádí prezident i při blokování zhruba dvaceti velvyslanců do různých zemí, mnohdy klíčových, na kterých se již vláda dohodla. On je strčil do trezoru prý jen proto, že se mu nedaří prosadit Livii Klausovou na post velvyslankyně v Bratislavě.
Zeman opakuje výroky, které již v minulosti komplikovaly vztahy
Podle komentátora na Aktuálně.cz neřízenost Miloše Zemana pokračovala vesele dál v Rakousku. Autor článku dodává, že Rakousko je země, která si cení českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Zná prý jeho rodinné kořeny, zná jeho z hloubky pramenící evropanství.
Miloš Zeman odpovídal agentuře APA na otázky ohledně odsunu Němců po druhé světové válce. APA se ho prý tázala, zda trvá na svém výroku z roku 2002 pro časopis Profil. Tehdy řekl, že mnoho sudetských Němců spáchalo vlastizradu a jejich vysídlení bylo mírnější než trest smrti. Pro APA v roce 2013 Miloš Zeman odvětil: „Když byl někdo občanem země a kolaboroval se státem, který jeho zemi okupoval, tak je pak vysídlení mírnější než například trest smrti."
Martin Fendrych ve svém článku připomíná, „že před jedenácti lety měl ten výrok velmi neblahý, dlouho trvající dopad na vztahy Česka a Německa. To prý Zeman ví, ale klidně výrok zopakuje. Jemu je totiž úplně fuk, jaký dopad ta věta bude mít na vztahy s Rakouskem. Sleduje nikoli naše zahraniční zájmy, ale pouze jakési svoje vlastní interesy. Bohužel,“ dodává.
Podle Fendrycha si Miloš Zeman hraje svoje hry. Podle něj hrála otázka sudetských Němců velkou roli i v předvolební kampani. Zeman podle autora ví, „že vzbudí rozruch, ví, že Rakušany naštve. A že naopak uspokojí své voliče v Česku“.
Buď se dohodnu s ministrem zahraničí, anebo se dohodnu s panem premiérem
Ve Vídni Miloš Zeman dostal na tiskovce otázku, která se týkala sporů okolo obsazení slovenské ambasády. Prezident tam chce Livii Klausovou. Odpověděl: „Věřím, že tyto spory budou brzy ukončeny. Ústava říká, že velvyslance jmenuje prezident s kontrasignací premiéra. Buď se dohodnu s ministrem zahraničí, anebo se dohodnu s panem premiérem," uvádí Aktuálně.cz.
Podle Fendrycha to byl jasný útok na Karla Schwarzenberga. Zeman tak prý naznačil, že lze ministra zahraničí obejít. Využil tak prý tiskovky v Rakousku k tomu, aby v Praze rozhodil vládu. „Zase mu byly zájmy Česka zcela volné a sledoval jen a jen svoje osobní cíle.“
Aktuálně.cz uzavírá komentář tvrzením, „že prezident ukazuje: Budu si dělat, co chci. Mám skoro tři miliony hlasů a všichni mi mohou políbit šos. Bude to krušná pětiletka". O tom je Martin Fendrych přesvědčen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr