Filip u Moravce varoval: Mohla by tu vzniknout nějaká junta, musíme demokracii bránit

14.04.2013 12:42 | Zprávy

Najde se politická vůle ke zřízení nezávislé instituce, která by kontrolovala financování politických stran? Vicepremiérka Karolína Peake je zrodu takové instituce nakloněna. Předseda KSČM Vojtěch Filip naproti tomu vyjadřuje obavu, že by taková instituce mohla výrazně narušit svobodnou soutěž politických stran a to je podle Filipa nepřijatelné. Může se to líbit snad jen lidem, kteří stojí o vybudování monarchie či vojenské junty.

Filip u Moravce varoval: Mohla by tu vzniknout nějaká junta, musíme demokracii bránit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip a Karolína Peake ve studiu OVM

V nedělních Otázkách Václava Moravce České televize se odehrála slovní přestřelka o financování politických stran mezi vicepremiérkou Karolínou Peake (LIDEM) a předsedou komunistů Vojtěchem Filipem. Sekundoval jim ekonom Miroslav Zámečník, který trvá na tom, že stávající systém je třeba změnit. O tom jsou přesvědčeni i Peake a Filip, ale každý si onu změnu představuje jinak.

Chce snad někdo stavět nějakou instituci nad demokracii?

Problém financování politických stran se dlouhá léta nedaří řešit. Vláda se o to svou novelou zákona o politických stranách snaží, ale opozice a odborníci hodnotí tento návrh jako poměrně bezzubý. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Miroslav Zámečník k tomu v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize poznamenal, že v Česku schází konečný dohledový orgán, který by financování stran kontroloval a v konečném důsledku např. rozhodl i o rozpuštění strany, která patřičná pravidla poruší. "Myšlenka, že politické strany budou regulovat samy sebe, je nesmyslná," poznamenal Zámečník.

Vicepremiérka Karolína Peake k tomu dodala, že se proti zřízení nového dohledového orgánu postavily ODS, ČSSD a KSČM, takže nemělo smysl dál usilovat o zřízení takového úřadu, ačkoli je ona sama přesvědčena, že nezávislý auditor nám skutečně schází. "Ale je tady veřejnost, která je oním posledním kontrolorem. Politickým stranám nic nebrání, aby se chovaly transparentně, a strana LIDEM má jako jediná transparentní účet," poznamenala Peake.

Šéf komunistů oponoval, že úřadů máme v Česku víc než dost a na financování stran již dnes dohlíží sněmovna, resp. kontrolní výbor Poslanecké sněmovny, kterému Filip předsedá. "My se bavíme o tom, jestli zde má existovat něco nad tím, co je základem ústavního modelu. Všechny politické instituce se přitom tvoří na základě svobodné soutěže politických stran. Jestliže si vytvoříme nový kontrolní orgán, tak tento bude víc, než jsou všichni ostatní občané. Možná se někomu parlamentní demokracie nelíbí, možná by zde chtěl vojenskou juntu," rozčílil se Filip.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…