Jan Fischer byl celá osmdesátá léta členem komunistické strany. „O členství v KSČ jsem řekl vše, co jsem říct mohl,“ ujišťuje v rozhovoru pro Týden. Podle Fischera to možná byla dnešní optikou chyba. „Já jsem nikdy v té partaji jediné duši neporoučel. Já jsem dělal svojí branži, které jsem podle mého soudu zatraceně rozuměl,“ vysvětluje prezidentský adept. Členství ve straně prý nikdy nevyužíval k tomu, aby se dostal výš, než mu jeho schopnosti dovolovaly.
„Po dvaceti letech, kdy jsem nedělal politickou kariéru a přivedl jsem k transformaci jeden významný obor a snažil jsem se zemi hodně dát, se nemusím stydět za jediný krok, který jsem udělal za posledních dvacet let,“ odmítá o své minulosti nadále spekulovat. Ať si to prý voliči přeberou sami.
K dnešní KSČM má ovšem vztah rezervovaný a označuje ji za stranu, jejíž hodnoty nemůže sdílet. Kdyby mu Bohuslav Sobotka přinesl návrh vlády složené z ČSSD a KSČM, vyrazil by s ním prý dveře. „Doufám, že jako demokratický politik s takovým návrhem ani nepřijde,“ věří.
Model vlády ČSSD s podporou komunistů by však nejspíš akceptoval. „Tohle je situace, kterou by prezident zřejmě měl respektovat.“ V takovém případě by však chtěl vědět, co za to komunisté dostali a jaký bude jejich reálný podíl na moci,“ ujišťuje. Pokud by například KSČM dostala všechna křesla ministerských náměstků, odmítl by takovou vládu jmenovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav