Foldyna o průmyslu: Všechno jsme dali cizincům. A to jsme byli bohatí...

10.04.2013 11:02 | Zprávy

Podle Českého statistického úřadu klesla v únoru průmyslová produkce meziročně reálně o 5,7 %. Navíc, hodnota nových zakázek meziročně klesla o 10,2 %. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v únoru 2013 meziročně klesly o 6,1 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o 2,9 %.

Foldyna o průmyslu: Všechno jsme dali cizincům. A to jsme byli bohatí...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jaroslav Foldyna

 Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 9,3 %. Proč k tomu dochází, se ParlamentníListy.cz zeptaly poslanců Jiřího Dolejše (KSČM) a Jaroslava Foldyny (ČSSD).

„Myslím, že český průmysl je především velmi zatížen cenami energií,“ míní poslanec ČSSD a člen sněmovního hospodářského výboru. Další věc, která podle něj brání rozvoji českého průmyslu, je zvýšená DPH, nicméně klíčové jsou podle něj naprosto neúměrné ceny energií. „Ty jsou prostě strašné,“ konstatuje Foldyna.

Komu slouží a prospívá nevlídná situace v českém průmyslu?

Ta statistická čísla jsou podle Foldyny velmi vážně varující. „Nechtěl bych zde spekulovat, že ministr financí neví, co dělá, nebo že to nevnímá. Myslím, že to vnímá velmi dobře, otázkou je, komu to slouží a prospívá,“ říká poslanec. Český průmysl se podle něj stává totálně závislý na zahraničí, ať už jde o dovoz či vývoz. „Z průmyslového státu před 20 lety a s možnostmi, které jsme měli, jsme se prostě postupně stali druhořadou zemí Evropské unie,“ kritizuje Foldyna.

Velký problém způsobuje podle Foldyny i skutečnost, že si nebráníme dostatečně české trhy a českou ekonomiku. „Do rukou zahraničních firem jsme odevzdali plyn, odevzdali jsme vodu, že státního ČEZu je polostátní organizace, v níž většinový státní podíl je řízen nečeskými národními zájmy,“ komentuje Foldyna s tím, že právě v tom spočívá jádro problému, s nímž se Česká republika v současnosti potýká. „Proto ta disproporce, proto se stáváme nekonkurenceschopnými,“ dodává poslanec. Navíc si podle něj tyto nevýhodné podmínky prohlubujeme sami právě zvyšováním nepřímých daní a cenami energií.

Když může zasáhnout slovenská vláda, proč česká nekoná?

„Stát by měl například rezolutně zasáhnout v ČEZu,“ reaguje Jaroslav Foldyna na otázku redakce, jaké je podle něj z této situace východisko. Jestliže prý mohla v podobné situaci zasáhnout slovenská Ficova vláda, nevidí poslanec Foldyna žádný důvod, proč by k takovému kroku nemohla sáhnout vláda česká a špatnou situaci alespoň zkorigovat.

„V tomto případě je prostě nezbytná silnější ruka státu,“ je přesvědčen Foldyna. Podle něj je vyšší ingerence státu nezbytná nejen v tomto případě, ale také při podpoře rozvoje národních zájmů a národního kapitálu. „Teď se nám jako bumerang jednoznačně vrací ta rozhodnutí, na jejichž základě jsme předali celé naše národní hospodářství do cizích zemí, do rukou zahraničních investorů,“ zlobí se poslanec.

Vyvážíme celou přidanou hodnotu do zahraničí

Jak říká, dostali jsme se do područí zahraničních zájmů a teď pláčeme nad výsledkem posledních 17 let, kdy si někteří mysleli, že Českou republiku spasí bezbřehý příliv zahraničních investorů, kdy jim český stát nenastavil odpovídající podmínky tak, aby alespoň část našich národních hodnot zde zůstala. „Vždyť my vyvážíme celou přidanou hodnotu, zisky jsou pryč,“ rozčiluje se Foldyna. V této souvislosti připomněl zveřejněné výsledky hospodaření českých bank. „Samozřejmě, že to nejsou české banky, ale pouze dceřiné společnosti zahraničních bank, a to je vyvedení kolika miliard korun ze země,“ upozorňuje. A těchto příkladů, včetně průmyslu, je podle něj podstatně víc. „Co nám tu vlastně zbylo, kromě těch očí pro pláč,“ kritizuje vládnutí v naší zemi Foldyna.

Jak dodává, není to útok proti zahraničnímu kapitálu. „Vůbec nejsem proti určité míře zahraničního kapitálu, je ho ale třeba přinutit, aby část svého zisku reinvestoval v České republice, a ne aby veškerý zisk vyváděl ven,“ říká poslanec. Volný trh, který jak říká, jednoznačně podporuje, prý rozhodně neznamená, že si nezajistíme, aby podíl těchto hodnot vytvořených českými lidmi zůstával také českému státu. „Toto české vlády nezajistily, teď na to doplácíme, a to je třeba změnit,“ konstatuje na závěr Jaroslav Foldyna.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…