Známé hacktivistické hnutí Anonymous prostřednictvím sociálních sítí vyzývá k protestu proti legislativě nazvané zkratkou CISPA. Ta nedávno úspěšně prošla hlasováním v americké Sněmovně reprezentantů. V případě, že zákon vstoupí v platnost, bude společnostem umožněno sdílet privátní data s americkou vládou bez souhlasu samotných uživatelů.
Zákon se v internetové komunitě proto střetl s vlnou odporu a objevily se první výzvy na oficiální protest. Anonymous upozorňují na to, aby lidé agitovali na svých oblíbených webech a tímto způsobem tlačili na provozovatele, aby se zúčastnili 24hodinového blackoutu. Tedy odstávky stránek. Ta se podle slovenského webu živě.sk mohla uskutečnit v pondělí, 22. dubna. Mohla, ale neuskutečnila, jak nyní víme.
Dlužno podotknout, že to ale byla po delším čase zpráva o tom, že hnutí Anonymous funguje a žije, i když ne všechny cíle, ke kterým vyzývalo prostřednictvím videí i v minulém roce, byly dosaženy. A to i přesto, že do těchto hackerů, novým slovem nazývaných hactivisté, byly vkládány velké naděje.
Revoluce v oblasti politiky i odhalování korupce?
Očekávalo se od nich, že nejen kyberprostor, ale i mezilidské vztahy a komunikaci budou moci zásahy hackerů zásadně ovlivnit. Podle slov politologa Zdeňka Zbořila pro ParlamentníListy.cz by prý mohly předznamenat zásadní revoluci i v oblasti politiky a kšeftaření nebo i v odhalování korupce.
V posledním roce, kdy se významně Anonymous začalo angažovat i v Česku, nabylo hodně lidí dojmu, že tato skupina začíná ovládat svět. Třeba proto, že se jí podařilo napadnout i zdánlivě neproniknutelné weby FBI či britského Scotland Yardu. Zveřejnili i záznam rozhovoru vyšetřovatelů těchto institucí, na němž agenti diskutují o taktice boje právě proti hackerům.
Mezilidské a politické problémy jen v kyberprostoru?
V souvislosti s gradací aktivit hackerů se nabízela a stále ještě nabízí otázka, jak jejich činnost ovlivní v blízké budoucnosti mediální, politickou, ale i celospolečenskou situaci do budoucna? Bude to znamenat, že se přenesou mezilidské i politické problémy postupně už jen do kyberprostoru? Mohou tyto aktivity přinést i pozitivní dopady? Například konce válek, demonstrací a protestů? Třeba kvůli tomu, že se hackerům podaří nabourat do počítačů politiků, představitelů veřejného života a dalších lidí, kteří mohou být terčem korupčního nebo dalšího nelegálního jednání?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová