Hasič, který jde do voleb: Politika by měla být brána jako poslání, ne jako super byznys

13.10.2013 13:20 | Zprávy

ROZHOVOR Politika zelených je především u mladých lidí stále docela populární. Je to i tím, že ve vedení strany jsou lidé mezi 20. až 35. rokem, takže mnozí z potencionálních voličů v nich vidí své vrstevníky. Být předsedou krajské organizace nemusí nutně znamenat být „jedničkou“ na kandidátce.

Hasič, který jde do voleb: Politika by měla být brána jako poslání, ne jako super byznys
Foto: hns
Popisek: Dobrovolný hasič z Kasejovic Cína

Proto ParlamentniListy.cz položily několik otázek „šéfovi“ plzeňských zelených Janu Cinovi, který je na pátém místě kandidátky do Poslanecké sněmovny.

Jako mladý člověk figurujete na čelném místě kandidátky za zelené. Jak jste se k této straně dostal a čím Vás, jak se říká, "dostala"?
Ve Straně zelených jsem od roku 2007, byla mi sympatická ještě předtím, než jsem dosáhl plnoletosti. Jsem středový liberál, silně mi vadí projevy rasismu, xenofobie a homofobie, naopak mám rád přírodu a celkově se ztotožňuji s ideály Strany zelených. Prostě zelení byli pro mě jedinou možnou volbou. Do politiky jsem se rozhodl vstoupit, protože nechci jen sedět a nadávat, chci něco změnit a aktivně se na té změně podílet. Mnoho lidí ze strany je zároveň mými přáteli, takže dnes už je to taky trochu srdeční záležitost a dres bych rozhodně neměnil.

Další rozhovory ParlamentníchListů.cz čtěte ZDE.

Pracujete jako profesionální hasič, což je velmi populární a společensky oceňovaná práce, ale s financemi to zas není tak růžové. Jak Vy vidíte problematiku profesionálního, ale i dobrovolného hasičského sboru?
Už v mateřské školce jsem všem vyprávěl, že jednou budu hasičem. Nepamatuji si, že bych někdy chtěl dělat něco jiného. Náš dům stojí hned vedle hasičské zbrojnice a vždy, když se rozezněl zvuk sirény, babička mě brala do náručí a odnesla mě blíž ke zbrojnici, abych viděl výjezd hasičských vozidel zblízka. Přání z dětství se mi splnilo, pracuji jako strojník u Hasičského záchranného sboru a zároveň jsem velitelem družstva dobrovolných hasičů v Kasejovicích. Hasiči jsou zvláštní druh lidí, nikdy si moc nestěžují, spokojí se i s málem a občas dokážou doslova zázraky. 

Pravda, není to jednoduchá práce, jak psychicky tak i fyzicky, ale pokud má tahle dřina zachránit někomu rodiče nebo dítě, tak za to stojí. Svoji práci beru jako poslání. Nikdo z nás to, myslím, nedělá kvůli penězům. 

Když už jsem zmínil finanční ohodnocení, tak je třeba říci, že by si zákonodárci měli uvědomit náročnost tohoto povolání a důležitost fungování hasičů, jak profesionálních, tak i dobrovolných. Stát by měl profesionálním a dobrovolným hasičům jejich práci co nejvíce ulehčovat. Profesionální hasiči musí mít kariérní jistotu a odpovídající ohodnocení. Myslím, že jisté benefity by měli mít i členové jednotek dobrovolných hasičů, například by mohlo jít o úlevu na daních. Důvod je jednoduchý, dobrovolní hasiči vykonávají svoji práci zadarmo a přitom jejich přínos pro naši společnost a stát je nezanedbatelný. Nerad bych se dočkal doby, kdy budou obětaví a kvalifikovaní hasiči opouštět sbory z důvodu, že to pro ně bude ekonomicky neúnosné. 

Na druhou stranu je ovšem třeba říct, že v případě technického vybavení a vozového parku se v posledních pěti letech mnohé změnilo k lepšímu, a to zejména díky Evropské unii, která na hasičích rozhodně nešetří.

Pojďme k politice. Co říkáte novým tvářím a hnutím, například Úsvitu, ANO, Hlavu vzhůru? Mohou oslovit nějak významně voliče?
Hnutí ANO je zbrusu nové uskupení, některé jeho osobnosti působí důvěryhodně, nicméně skutečně si netroufám odhadnout, co lze od této strany v budoucnu očekávat. Všichni si jistě vzpomeneme na Věci veřejné. Mám celkem strach, aby nešlo o projekt podobného typu. O volbě této strany, dle mého, uvažují lidé, kteří nechtějí volit žádnou z těch velkých, zavedených stran, lidé, kteří hledají alternativu. Nejsem si úplně tak jistý, zda-li ji toto hnutí doopravdy představuje.

Co se týče Úsvitu a Hlavu vzhůru, tak tato uskupení určitě jistou skupinu voličů osloví, protože zastávají v mnoha směrech prvoplánově populistické postoje. Doufám ale, že tato skupina nebude příliš velká. Programy těchto hnutí nepřinášejí skutečná řešení problémů, které tuto zemi trápí. 

....a co zavedené strany a věčný boj pravice a levice?
Nemyslím, že rozdělení stran na pravici a levici je zcela nejvýstižnější, jsou otázky, které se vymykají jednoduché dvourozměrné škále. Pokud se budeme bavit o velkých politických stranách, tak mám za to, že ČSSD i ODS mají na naší politické scéně své místo. U každé z nich lze jistě najít programové body, s nimiž bych souhlasil a naopak. Volební preference ČSSD jsou vysoké, a to kvůli situaci, která v české politice nastala, ale jistě si vzpomeneme na období, kdy tomu bylo opačně a v pozici, v jaké je dnes ODS, byla ČSSD. Zavedenou stranou je nepochybně i KSČM. K ní ale vlastně nemám ani co říct, snad jen to, že bych nikdy nepodpořil žádnou koalici s účastí KSČM - a to na jakékoliv, republikové, krajské nebo i komunální úrovni.

V zahraničí mají zelení v politice své stálé místo. U nás je to zcela jinak, jako ostatně u spousty dalších věcí. V čem jsme odlišní, kde je podle Vás problém?
Ano, to je pravda, téměř v každé zemi v Evropě fungují zelení. V některé zemi jsou úspěšnější, v jiné ne, záleží na okolnostech a taky hodně na mentalitě obyvatel daného státu. U nás zeleným hodně uškodilo angažmá v Topolánkově vládě, kvůli kterému si prošli vleklou krizí. Z té se ale snad už zotavili. Dnes na naší volební kampani pracují tisíce dobrovolníků, kteří věří, že máme v Poslanecké sněmovně svoje místo a kteří chtějí něco změnit.  Zelení mají dva senátory, devět krajských zastupitelů, starosty a starostky a více jak tři sta komunálních zastupitelů. Jsme zkrátka relevantní politická strana, která tu dlouhodobě funguje a svou činností ukazuje, že politika se dá dělat slušně a poctivě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…