Položit si otázku, proč byla rakev obyčejná dřevěná a nebyla takzvané luxusní celokovová, jakou měl třeba kolotočář Kočka, je prý podle pracovníků v pohřebnictví přinejmenším hloupá, až blbá.
Papundekl je praktický
“Jestliže bylo dopředu počítáno s tím, že tělo Václava Havla bude po všech poctách a obřadech zpopelněno, prostě nelze pořizovat kovovou, bronzovou nebo takovou nějakou rakev. Do žehu se vždy využívají obřadní či bezobřadní rakve, ty jsou takzvaně papundeklové, nebo dřevěné. Celodubové se pak využívají při pohřbech do země – hrobů nebo hrobek. Tělo není možné pak třeba v krematoriu překládat z kovové rakve do obřadní a dát do kremační pece. To prostě nelze a manipulovat se s tím nesmí,“ vysvětlila ParlamentnímListům.cz pracovnice pohřebního ústavu, jejíž jméno redakce zná, ale ona si ho nepřála zveřejnit.
Ta uvedla, že se sama byla poklonit památce Václava Havla a mile ji překvapilo, kolik lidí zcela nenuceně a spontánně přišlo k rakvi exprezidenta, aby mu vzdali hold.
TÉMA: Skon Václava Havla
Estráda, či pocty?
“Byl to obrovský zážitek, a i proto mne trochu mrzí, že některá média z toho dělala estrádu, což si pan prezident Havel nezasloužil. Taky mne skutečně štve šťourat se v tom a vůbec nahlas přemýšlet, že tělo zesnulého nebylo v rakvi, což je nesmysl, samozřejmě, že tam bylo! Nebo že rakev stála tolik a tolik a je levná, a proč neměl jinou. To je opravdu neuctivé a až odporné. Když už pomineme úctu k Václavu Havlovi, jako takovému, tak by lidé měl mít aspoň úctu k člověku jako k zesnulému,“ řekla naší redakci rozhořčeně žena.
Tyto rakve, které bulvár označil za “příliš levné z Polska“ se běžně využívají právě k pohřbům v krematoriích a rodina Václava Havla zřejmě nechtěla nic pompézního, nic předraženého. I kvůli manipulaci s tělem nebyla zvolena těžká celodubová, či pokovená rakev, která by navíc s kovovými částmi nemohla projít kremací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kraus