„Zdá se, že to politicky není průchodné. Proto jsme se rozhodli, že budeme postupovat pomaleji a méně radikálně, než abychom neprosadili nic," prozradil Heger. Za pravdu dává ministrovi i prohlášení poslance Borise Šťastného (ODS), které učinil v den výměny vedení v nejvyšších patrech VZP. Šťastný dal tehdy najevo, že úvahy o odpolitizování instituce považuje za pomýlené.
Komu se budou nezávislí odborníci zodpovídat?
„Když tam budou sedět nezávislí odborníci, tak komu se budou zodpovídat? Lobbistům nebo nějakým vlivovým skupinám," ptá se Šťastný, který také ve správní radě VZP již řadu let usedá. Podobně se na to dívá i komunistická poslankyně Soňa Marková, která má za to, že dnes je na nějakou strukturu spojenou s politickou stranou napojen prakticky každý, takže skutečně nezávislého odborníka je velmi těžké najít.
Zákonodárci dnes tvoří polovinu správní rady největší zdravotní pojišťovny v zemi a na svém postu dostávají stotisícové přilepšení ke svému poslaneckému platu ročně. Kupříkladu Marek Šnajdr (ODS), který již opustil jak poslanecké lavice, tak místo předsedy Správní rady VZP, v loňském roce přišel ke čtyřem stům tisícům korun.
Heger od záměru proměnit vedení pojišťoven upustil a zaměřuje se na to, aby z VZP udělal pojišťovnu poslední záchrany. Pokud všechny ostatní pojišťovny zkrachují, vždy tu zůstane VZP, protože jí za každého počasí pomůže stát.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp