Hlas lidí není nad právem, utřel Benda z ODS u Jílkové odpůrce církevních restitucí

08.06.2012 5:20 | Zprávy

Co bylo ukradeno, musí být vráceno, tvrdí koalice v souvislosti s církevními restitucemi. Nehledí ani na průzkumy veřejného mínění, ze kterých vyplývá, že většina Čechů je proti navrácení majetku církvím, tedy minimálně v takové podobě, jakou prosazuje vláda. Poslanec ČSSD Jeroným Tejc v ČT tvrdil, že koalice chce církvím vrátit více, než jí bylo za minulého režimu ukradeno.

Hlas lidí není nad právem, utřel Benda z ODS u Jílkové odpůrce církevních restitucí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

„Já neříkám, že to není správně, ale vracíme víc, než církev v roce 1948 vlastnila,“ uvedl v pořadu Máte slovo Jeroným Tejc. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD má vláda totiž v plánu vrátit i majetek, o němž bylo už v roce 1947 rozhodnuto, že církvi nepatří. Odhlasovala to tehdy ještě demokratická vláda.

Poslanec ODS Marek Benda však dál hájil vládou odsouhlasený zákon. Podle něj jsou církevní restituce férové a jsou nastavené stejně, jako bylo navrácení majetku soukromým osobám v 90. letech. „Dokonce ani hlas lidí není nad právem,“ prohlásil směrem k průzkumům veřejného mínění. „Ústavní soud řekl, že majetek má být vyplacen,“ dodal Benda.

Samotné vydání ale odpůrcům zákona, kteří v pořadu diskutovali, nevadí. „Ten zákon prolamuje úplně jiné období, než o kterém mluvíte,“ zlobila se spisovatelka Lenka Procházková, která letos v lednu podala trestní oznámení na vládu kvůli schválení restitucí. „Řekněte tady před diváky, že neprolamujete Benešovy dekrety,“ dožadovala se.

Benda se však dušoval, že se zákon skutečně bude týkat jen majetku po 25. říjnu 1948. To mu ale nevěřil rozzlobený bývalý hajný Jan Bouček, který v Máte slovo zastupoval lid. „Můžete mi říct, kdo to oceňoval? Kdo o tom rozhodoval a jak jste prováděli to oceňování?“ zeptal se politiků.

„Můžete mi říct, na co se ptáte?“ odsekl mu bývalý ministr kultury Jiří Besser, který je jedním z autorů zákona, a utrousil pár poznámek o erudovanosti na adresu hajného. „Bylo to oceňováno Vysokou školou ekonomickou a zkontrolováno společností Ernst & Young,“ dodal.

Ministryně Hanáková nebyla schopná do pořadu přijít

Bývalý hajný Bouček ale pokračoval. Pronesl několik čísel, na nichž chtěl dokázat, že zákon prolamuje Benešovy dekrety. To však Besserovi vadilo a vysmál se mu, že neustále něco čte, ačkoliv oni musí mluvit spatra. Tejc mu to však vrátil s poukázáním na Alenu Hanákovou: „Musím se zastat pana Boučka, protože vaše ministryně nebyla schopná říct jediné číslo z hlavy.“ V tom mu dala za pravdu i moderátorka Michaela Jílková a poznamenala, že ministryně kultury navíc ani do pořadu nepřišla, a tak nejdřív povolala svého náměstka, až nakonec dorazil diskutovat její předchůdce Besser.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…