Hrozí, že vše ovládne levice. Pravicové osobnosti rozjíždějí nový projekt

04.04.2013 8:09 | Zprávy

Česká pravice nemizí, říká analytik Jefim Fištejn v nové internetové revue Pravý břeh, jejímž cílem je představovat a prosazovat konzervativní hodnoty. Jak vysvětlují zakladatelé, server www.pravybreh.cz vzniká v situaci, kdy česká politická pravice je ve vládě už druhé volební období a kdy se u většiny jejích představitelů projevuje myšlenková a organizační vyčerpanost.

Hrozí, že vše ovládne levice. Pravicové osobnosti rozjíždějí nový projekt
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

„Chceme konzervativní myšlenky vrátit do hlavního proudu diskuse v této zemi a chceme je obhajovat,“ řekl jeden ze zakladatelů webu politické pravice podnikatel Ondřej Ryčl ParlamentnímListům.cz.

„Myslíme, že tady podobné médium chybí,“ vysvětlil Ryčl, proč s dvěma přáteli – Františkem Cerhou a Karlem Křížem – přišli s myšlenkou založit pravicový diskusní web. Dodává, že rozhodujícím podnětem pro vznik Pravého břehu byla „celková atmosféra v této zemi“. Jde  prý o „občanský aktivismus v nejčistší podobě“, protože revue budou provozovatelé i tvůrci vytvářet bez nároku na odměnu.

Česko směřuje k jednobarevné politické orientaci

Určitě není náhodou, že pravicová revue vzniká v době, kdy se v době evropské hospodářské recese staly opticky hlavním programem pravice plošné škrty a kdy popularita pravicové vlády padá na dno. V době, kdy levice v České republice získává do svých rukou rozhodující mocenské pozice ve státě - má většinu v Senátu, kromě Prahy ovládá všechny kraje i nejlidnatější česká a moravská města, díky svému nejvýraznějšímu představiteli – prezidentovi - levice také brzy získá rozhodující vliv v Ústavním soudu, v Nejvyšším kontrolním úřadu a posléze i v Bankovní radě ČNB. „Česká republika tak krok za krokem směřuje k jednobarevné politické orientaci,“ konstatuje v prohlášení nazvaném Co chce Pravý břeh.

Nebudou hlásnou troubou žádné politické strany

Zakladatel Ondřej Ryčl zdůraznil, že v žádném případě nejsou spojeni s žádnou politickou stranou a ani žádná politická strana revue Pravý břeh nefinancuje. „Nechceme, aby web bojoval v barvách některé politické strany. Chceme, aby byl v duchu pravicovém a konzervativním nadstranický,“ konstatoval. Pravicový web nechce suplovat činnost internetových zpravodajských portálů, bude zveřejňovat především analýzy a komentáře, které budou sloužit k výměně a tříbení názorů.

Vytratil se pojem, co je levice a pravice

„Měli jsme pocit, že tu neexistuje diskuse o podstatě a směřování pravicové politiky v České republice. Že i když tu vládne pravice, vůbec se nediskutuje o východiscích politiky, o hodnotách, které má politika představovat, o tom, kam by měla směřovat,“ prohlásil stálý spolupracovník internetové revue Bohumil Pečinka. Důsledkem toho podle jeho názoru je, že se vytratil pojem, co je pravice a levice. „A to se nám zdá špatné, protože to je základ diferenciace politiky. Existuje spousta serverů, my jsme ale chtěli vytvořit platformu, aby se o politice na této úrovni diskutovalo,“ vysvětlil Pečinka. Pravicový web je prý otevřen všem lidem, kteří se chtějí vyjádřit. „Máme ambice, aby určitý typ lidí, politických fajnšmekrů ho začal číst. A kdyby tady vznikly obrysy budoucí pravicové politiky, bylo by to fajn, protože jedna z příčin defenzívy je to, že není pořádně vyjasněné, co v dnešních poměrech znamená být pravicový a jaké to představuje cíle,“ dodal politický komentátor, který se už na novém webu prezentuje rozhovorem s Jefimem Fištejnem.

Pravidelné glosy bude mít senátor Jaroslav Kubera

Většina spolupracovníků internetové revue není podle zakladatele Ondřeje Ryčla členy politických stran, i když mezi přispěvateli se samozřejmě objevují. Senátor ODS Jaroslav Kubera tu bude mít pravidelné glosy. Měla by tam být denně, nebo ob den jeho krátká glosa. Nepravidelnými přispěvateli budou například Jefim Fištejn, europoslanec Hynek Fajmon a řada dalších, jejichž počet, jak doufají zakladatelé, se bude postupně rozrůstat. „Věříme, že jich budou desítky,“ řekl Ondřej Ryčl.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…