„Za hrozivým stavem na trhu práce stojí hned dva faktory,“ říká ředitelka Nex tFinance Markéta Šichtařová. Podle ní tím prvním je to, že byla ukončena drtivá většina loňských sezonních prací a ty nové se dosud nerozběhly. A pak také to, že na konci roku lidem skončily dočasné pracovní úvazky.
Pokud by se to tedy vyjádřilo procenty, podíl nezaměstnaných osob stoupl z prosincových 8,2 na 8,6 procent.
Abychom však nebyli pouze posly špatných zpráv, dobrou zprávou by mohlo být snad to, že začátkem roku vzniklo o něco více nových pracovních míst než vloni v téže době. Nebylo jich však zdaleka tolik, aby pokryla nárůst počtu nezaměstnaných.
Pokles nezaměstnanosti - spíše kosmetického rázu...
„Dlouhodobě se nezaměstnanost u nás začne zlepšovat, pokud je HDP někde kolem tří procent, a to se zatím neděje a v tomto roce dít nebude. Proto se dá očekávat, že výkyvy v nezaměstnanosti budou spíše kosmetického rázu,“ konstatovala pro ParlamentníListy.cz dále Šichtařová.
Připomíná pak to, že o jedno pracovní místo se ucházelo v Česku v prosinci v průměru 17 žadatelů, v lednu to je již 17,3 lidí. Není tajemstvím, že v některých regionech je vše ale ještě daleko drastičtější. „Například v okrese Jeseník musí uchazeč o zaměstnání překonat 80 konkurentů, aby ho získal,“ poznamenala finanční analytička Šichtařová.
V mezinárodním srovnání, které zpracovává Eurostat, je na tom ČR stále tedy ale relativně dobře, protože naše míra nezaměstnanosti leží 3,9 bodu pod průměrem Evropské unie (EU).
„Jenže toto porovnání je málo vypovídající. Průměrnou nezaměstnanost EU totiž silně nadsazují jižní státy eurozóny s nezaměstnaností blížící se 30 procentům," uvedla Šichtařová. Poukázala pak na to, že se česká ekonomika přece jen již odlepila ode dna. Trh práce to zatím nezaznamenal proto, že nárůst nových zakázek ještě není takový, aby byly firmy nucené pořádat velké náborové akce. „Stále se setkáváme spíše s tím, že zaměstnavatel raději přetíží stávající zaměstnance,“ podotkla.
Kdyby zůstala stará metodika, je v ČR nyní nezaměstnanost mezi 10 až 11 procenty
Podle ní tedy částečný pokles nezaměstnanosti můžeme čekat s nástupem jara, kdy by nezaměstnanost měla klesnout pod osm procent. Na podzim však opět začne růst, takže se i v závěru tohoto roku setkáme s tím, že zase povyskočí nad hranici 8 procent. A i tato hranice je značně diskutabilní. Hlavně kvůli různým metodikám, jež určují, kdo skutečně je nezaměstnaný, byť pocitově se může za nezaměstnané (tedy lidi, kteří by pracovat chtěli, ale nemohou, poněvadž nemají uplatnění) pokládat podstatně vyšší počet Čechů a Moravanů, než současné statistiky uvádějí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová