Hrozivý průšvih knížete: Prý zradil kamarády a ti pochopili, co je zač

25.04.2013 9:34 | Zprávy

Bohumil Pečinka se v Reflexu ještě jednou vrátil ke kauze Ústavu pro studium totalitních režimů. Podle něj je zcela zřejmé, jaké jsou v této kauze zájmy KSČM a jejích partnerů z ČSSD. Prý chtějí zabránit především zveřejnění archivu StB. Překvapivá a trapná je však pozice TOP 09.

Hrozivý průšvih knížete: Prý zradil kamarády a ti pochopili, co je zač
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vláda očekával příchod Miloše Zemana

Role Karla Schwarzenberga v kauze ÚSTR je prý mimořádně trapná. Jeho TOP 09 se (ať už z jakéhokoliv důvodu) přidala na stranu iniciátorů převratu. „Začala zákulisní jednání TOP 09 a 'OH' křídla v sociální demokracii,“ popisuje Pečinka. „OH křídlem“ je míněna skupina bývalých členů zkrachovalého Občanského hnutí, kteří nakonec našli útočiště v ČSSD. Patří mezi ně zejména Jiří Dienstbier, dále pak skupina kolem Lubomíra Zaorálka a jeho dlouholetého poradce Lukáše Jelínka - toho ČSSD vyslala přímo do rady ÚSTR.   

Výsledkem byla zákulisní dohoda vládní partaje s opozicí. „Výměnou za jmenování historika Hazdry prvním náměstkem pak představitelé 'topky' celou věc posvětili,“ píše dále komentátor.

Ovšem mezi odpůrci nových pořádků byla řada lidí z koalice „volím Karla“, kteří začali ministra zahraničních věcí žádat o pomoc. Schwarzenberg, vědom si utajených závazků své strany, se tak dostal do velkých kleští. Výsledkem byl rozhovor pro deník Právo, kde se podle Pečinky s celou věcí vypořádal „pěkně po lidovecku“ - tedy neurčitě a obojace.

V rozhovoru zaujal pozici, že mezi příznivci i odpůrci změn v ústavu jsou jeho kamarádi, takže se k tomu raději nechce moc vyjadřovat. Pohovořil o tom, jak rád má předsedkyni Rady ÚSTR Petrušku Šustrovou i odvolaného ředitele Daniela Hermana. Jeho postoj vzbudil v řadě sympatizantů z prezidentské volby znechucení, v důsledku čehož se začala rozpadat jeho „kavárenská“ volební koalice.

„Lidé typu herce Vetchého přesně pochopili, že tady nejde o naplňování koncepcí a manažerskou efektivitu řízení, ale o samotnou podstatu ústavu,“ píše komentátor. Mnozí už podle něj pochopili, že něco jiného je milý kníže z plakátu a něco jiného politik, ukotvený ve vazbách na „bakalovské“ křídlo ČSSD, které hodlá zpeněžit po příštích volbách.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…