Je to jak ze středověku. Křik kolem vyslání Livie Klausové na Slovensko

29.03.2013 7:06 | Zprávy

Kvůli jmenování Livie Klausové velvyslankyní na Slovensku se podle novin ještě můžeme dočkat dlouhé války mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem. Prezident o bývalé první dámě mluví jako o své favoritce, ministr zahraničí jí však odmítá se zdůvodněním, že na velvyslanecké posty by měli být jmenováni především kariérní diplomaté.

Je to jak ze středověku. Křik kolem vyslání Livie Klausové na Slovensko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Livia Klausová

Zatímco v případě nominace Vladimíra Remka do Ruska ministr Schwarzenberg projevil ochotu, v případě Livie Klausové si postavil hlavu. Navíc naznačil, že velvyslanecký post má být pro Klausovou jistou formou odměny za podporu Miloše Zemana v prezidentské volbě. „Jsem zásadně proti, aby posty ambasadorů byly využity jako odškodnění pro neúspěšné nebo zbytečné politiky,“ řekl ministr zahraničí podle Lidových novin.

Rovněž připomněl, že na velvyslanecký post v Bratislavě již byl vybrán (a odcházejícím prezidentem Klausem podepsán) generální sekretář ministerstva Jaromír Plíšek. Toho už Václav Klaus při poslední návštěvě Slovenska dokonce představoval jako budoucího velvyslance. „Musíme konečně jednou v této zemi dodržet postup,“ dodal k tomu Schwarzenberg.

MF DNES také připomíná, že proti výběru Klausové se postavili i další politici, kteří zmiňovali právě její podporu Zemanovi v prezidentské kampani, když v narážce na rakouskou manželku jeho soupeře, kterým byl právě Karel Schwarzenberg, uvedla, že bychom měli mít první dámu, která mluví česky.

„Je to jako ze středověku. Připadá mi to jako snaha o odměnu za služby prokázané v boji o trůn,“ protestoval Lubomír Zaorálek, stínový ministr zahraničí ČSSD. Místopředseda Schwarzenbergovy strany TOP 09 Marek Ženíšek poznamenal, že velvyslanec musí akceptovat jako svého nadřízeného ministra zahraničí, což v případě Livie Klausové a Karla Schwarzenberga může být dost problematické.

V Lidových novinách však rošádu s bývalou první dámou překvapivě zkritizoval i premiér Nečas. „Politický profesionál nahlas, do chvíle, než je velvyslanec schválen, o tom zásadně důsledně nemluví, nekomentuje a neuvádí žádná jména. Pokud se někdo chová jinak, je v této oblasti politický amatér,“ uvedl předseda vlády. 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…