Jen látáme díry a přesouváme miliardy, varovala v ČT Švihlíková

22.04.2013 21:50 | Zprávy

Podle ekonomky Ilony Švihlíkové má recese v České republice několik důvodů. Ten hlavní ale je, že chybí dlouhodobá strategie. Vše se řeší příliš urychleně a zničehonic, akorát se „látají“ díry rozpočtu.

Jen látáme díry a přesouváme miliardy, varovala v ČT Švihlíková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo.

Hospodářská krize ale zachvátila nejen Českou republiku. Její původ leží v nerovnováze a nerovnostech. „Především v rozdělení příjmů a bohatství celkově,“ vysvětlovala v Hyde Parku na ČT Ilona Švihlíková. Tím pádem se chudším vrstvám snížila kupní síla a spolu se střední třídou se stále zadlužují. Dalším důvodem bylo, že bohatí hledali vysoké zisky v prazvláštních zdrojích.

„V České republice jsme se ještě nedostali na úroveň HDP z roku 2008, na rozdíl od našich sousedů,“ vypočítávala pak konkrétně ekonomka. Především v Česku chybí strategie – jak totiž ukazují data Českého statistického úřadu, propadá se domácí poptávka. V této statistice jsme prý na úúrovni nejvíce postižených zemí eurozóny.

„Je to docela varující po pěti letech,“ míní Švihlíková. „Je potřeba přehodnotit hospodářskou politiku,“ dodala. Ta je totiž v České republice „ad hoc“, příliš řešená narychlo. „Potřebujeme opravdu dlouhodobou koncepci. Nemůžeme jen látat díry a přesouvat miliardy sem tam,“ míní Švihlíková a dodává i další výhodu – pak by hrozilo menší nebezpečí, že peníze skončí u „kmotrů“.

Výše korupce je totiž v Česku také varovná. Poškodila prý už celý systém. „Ono nejde jen o to, jaké částky zmizely, ale co to udělalo se systémem,“ upozorňuje ekonomka. Funguje zde akorát struktura, která je pro stát obecně nevýhodná, ale zapouzdřila se.

Nejvíce zadlužené jsou vyspělé státy

Dalším tématem v diskusi byla i zadluženost. Zde je podle Švihlíkové varovné, že nejzadluženější země světa jsou často vyspělé. „Naprosto nejzadluženější zemí na světě je Japonsko,“ uvedla příklad.

Důvodů je prý několik a nejde jen o to, že by si obyvatelé daného státu „žili nad poměry“. Může za to například fakt, že vyspělé země spustily „daňové závody“ – vzniká tak mnoho možností, jak se vyhnout placení daní. „Doposavad tady nebyla příliš velká snaha s tím něco udělat,“ vysvětluje ekonomka. „Klesá jim kapacita ty daně vybírat,“ dodala.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…