Bohuslav Sobotka totiž současné vládě vyčítal, že hlavně ona může například za zadlužování českých občanů. Miroslav Kalousek totiž argumentoval finanční gramotností některých lidí. „Žádná socialistická politika neochrání nikoho před jeho neodpovědností,“ vysvětloval ministr financí. „Pokud si někdo vezme úvěr s velkým úrokem, tak od toho ho neochrání nikdo,“ dodal.
Finanční gramotnost a vzdělání ale nejsou podle Sobotky absolutní vysvětlení. „Jestliže vláda, ve které je Miroslav Kalousek, odmítá léta zvednout minimální mzdu, pak se divte lidem, že se musí ve své obtížné situaci zadlužovat,“ uvedl.
Kalousek taková slova označil za populistická a varoval, že Česká republika může skončit jako například Řecko. „Jestliže někdo chce populisticky přifukovat životní úroveň…,“ řekl na adresu opozice.
A začal chválit současnou vládu. „Půjčujeme si jako jedna z nejlevnějších zemí oproti všem kritikám,“ uvedl. Také se odkázal na průzkum společnosti International Budget Partnership, podle něhož má Česká republika devátý nejotevřenější rozpočet na světě a pátý v Evropě – za Velkou Británií, Švédskem, Norskem a Francií.
„Já jsem si ji nepochválil, mně ji pochválil mezinárodní výzkum,“ odvětil na ohrazení vůči své politice na resortu financí. „Nejlepší lekci z transparentnosti nám dal váš ministr Drábek,“ utrousil ale předseda ČSSD a poukázal na IT zakázky.
Moderátor Jan Punčochář také poznamenal, že podle některých průzkumů se důvěra vládě pohybuje u občanů kolem 13 procent. „Ano, protože ty aktuální kroky nejsou populární,“ vysvětloval Kalousek. „Zadlužená země nemůže do budoucna prosperovat.“
Na téma přišel i fiskální pakt Evropské unie, jehož přijetí podporuje jak TOP 09, tak i ČSSD. „Pozice ČSSD je v tomto směru jasná, my podporujeme, aby se ČR k fiskálnímu kompaktu připojila,“ ujišťoval Sobotka. Dodal ale také, že požadavek TOP 09 o zanesení této podmínky do koaliční smlouvy může být záminkou pro rozbití koalice.
„Nepřistoupení k fiskálnímu kompaktu jsme vždy vnímali jako velkou chybu České republiky. Dívají se na nás jako na podivné exoty, kteří nechtějí přistoupit k dohodě, ale nejsou schopni říci proč,“ tvrdil i Kalousek. Snahy o pád vlády ale odmítl. „To začaly okamžitě divoké spekulace,“ popisoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavlína Nouzová