Kapitalisto, okrádat nás nebudeš. KSČM zcela vážně o znárodňování

05.10.2012 9:00 | Zprávy

Komunisté posilují a není vyloučeno, že by někde mohli i zvítězit. Alespoň průzkumy veřejného mínění v některých krajích to naznačují. Ať už budou mít svého hejtmana nebo ne, jedno už je téměř jisté: jejich moc a vliv poroste. Dočkáme se opět nějakého znárodňování?

Kapitalisto, okrádat nás nebudeš. KSČM zcela vážně o znárodňování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec a předseda KSČM Vojtěch Filip

Komunisté se ve svém politickém programu netají tím, že by usilovali o posílení státního vlastnictví hlavně ve strategické oblasti, jako je energie, spoje, veřejná doprava, voda, kanalizace nebo těžba surovin.

KSČM: Strategické podniky mají být státní

„Základním programovým cílem KSČM je socialismus, demokratická společnost svobodných, rovnoprávných občanů, společnost politicky a hospodářsky pluralitní, v ekonomice s klíčovou rolí společenského vlastnictví,“ uvádí na svých internetových stránkách komunisté. Převaha soukromých firem komunistům prostě nevoní ani po dvaadvaceti letech od listopadu 1989. Za nejlepší považují zřejmě stále státní podniky, nad kterými drží ochrannou ruku moudrý stát. Této představy se ekonomové děsí. „Ať mi ukážou jedinou zemi na světě, kde to funguje,“ řekla ekonomka Markéta Šichtařová. „Zažívali jsme to 40 let, a kam to vedlo? Před 2. světovou válkou na tom Československo bylo o něco lépe než Německo, po válce jsme se vydali jinou cestou a ani za dvacet let od pádu komunistů jsme nebyli Německo schopni dohnat,“ dodává ekonomka.

V úvahu připadá jen konfiskace majetku z trestné činnosti

Jenže jak může stát získat podniky do svého vlastnictví? Nejjednodušší a nejrychlejší cesta je jejich znárodnění. Ale ekonomický expert a místopředseda KSČM Jiří Dolejš ujišťuje, že konfiskace majetku by mohla nastat jen v případě, kdyby majetek byl nabyt trestnou činností, podvody nebo spekulacemi. „Určitě by to neprobíhalo tak, že v noci přijde komisař a zabere majetek,“ řekl ParlamentnímListům.cz Dolejš.

Posilování různých vlastnických forem je podle něj dlouhodobá záležitost, nebude lehké překonávat současný monopol privátních firem, v řadě sektorů s monopolním postavením. A právě v krajích si mohou vyzkoušet, jak bude fungovat „posilování strategické kontroly v infrastruktuře“. Komunisté totiž kritizují, že zahraniční firmy získaly mnohde do vlastnictví nebo pronájmu vodovody, kanalizace, odpady nebo energetiku a díky monopolnímu postavení v regionu podle Dolejše „kšeftují s vodou a šroubují ceny“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…