Jedna z našich čtenářek, Tereza Dvořáková, nám vylíčila zkušenosti ze dvou nemocnic, kde dlouhodobě pobývala se svým synem: „Po svém téměř ročním pobytu v našich špitálech jsem pochopila, proč u nás není na platy lékařů a na potřebnou léčbu těžce nemocných pacientů. Protože se peníze v nemocnicích doslova vyhazují lopatou z okna. Po prvním měsíci v nemocnici už jsem doslova nenáviděla chleba a rohlíky," říká.
Bílé pečivo, brambory. Zdravá výživa
Jako propagátorka zdravé výživy prý byla překvapena, že nemocniční strava je pravým opakem toho, co hlásají lékaři. "Oni celý národ poučují co je zdravé a co ne. Kde jinde by se mělo jíst zdravě než v nemocnici? Ale skutečnost je právě opačná, každý den bílé pečivo, brambory, knedlíky a nejlacinější chleba upečený bůhví z čeho. Tedy vše, co má vysoký glykemický index a negativně ovlivňuje zdraví. Mléko a laciné sýry se podávají ve velkém, doslova po kartonech, přesto že je na ně řada lidí alergická. Zelenina, ryby nebo dostupné krůtí maso se vaří minimálně,“ říká Dvořáková.
A pro ilustraci dodává zajímavý příklad: „Protože zásobuji starým pečivem jeden z útulků pro zvířata, schovávala jsem chleba a rohlíky, které jsem se synem denně dostávala, za týden to byl pěkně velký pytel. Další pacienti vraceli hodně jídla, nezřídka i celý oběd. Nedivím se, často se to opravdu nedalo jíst. Typický je pro české nemocnice i hrozný čaj, hnusný, přeslazený. Souhlasím s panem Pohlreichem, že lidi jsou nemocní z jídla v nemocnicích.“
Její zkušenosti potvrzují nejen čeští pacienti, ale také odborníci. Podle Spojené akreditační komise, či Společnosti pro výživu je jedním z problémů nedostatek nutričních terapeutů, dříve tzv. dietních sester, jichž se nemocnice v rámci úspor zbavují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová