Kdysi odhalil švýcarské konto ODS. Dnes říká: Čechům už není pomoci

08.02.2013 13:51 | Zprávy

PŘÍBĚH Hrabivost se Českem šíří jako rakovina. Parlament je velkovýrobnou zmetků. Takové jsou mimo jiné výtky Jiřího Říhy, jenž kdysi poskytl investigativním novinářům informace o kontě ODS ve Švýcarsku. Jméno je pseudonymem z dob, kdy psal pro český časopis v zahraničí, ale redakce zná jeho pravé jméno i zázemí.

Kdysi odhalil švýcarské konto ODS. Dnes říká: Čechům už není pomoci
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Časopis, do něhož přispíval Jiří Říha

„Situace je stejná jako před dvaceti lety. Nikdo neřekne, že banky, co jsou dcery těch zahraničních, nás ovládají. Když přijde na změnu poměrů, budeme se muset podřídit, jinak dopadneme zle. Píšu o zdejší politice knihu, a když jsem jí dal nakladateli, žádal mě o škrty, abychom někomu nešlápli na kuří oko. Dotýkalo se to mocných lidí této země. Tak jsem to odmítl. Budu psát do šuplíku a pak se uvidí,“ sdělil ParlamentnímListům.cz tajemně Jiří Říha, jenž byl dost viditelným politikem po roce 1989 a pak se přiznal, proč se potřebuje krýt.

Tajná schůzka

Sešli jsme se v jeho bytě na okraji Prahy. Reportér ParlamentníchListů.cz tudíž zná jeho pravé jméno, adresu i vše další podstatné. Nechce být napadán po telefonu a mailu, ale přesto ví, že ho někteří z následujícího příběhu stejně poznají a to i ti, kterým šlápl na kuří oko. Ale nejdřív k jeho současným názorům. „Prezidentské volby proběhly tak, jak jsem předpokládal a z nutného zla bylo zvoleno to nejmenší,“ podotkl s tím, že Zemana nemá rád, neb se nad druhé intelektuálně vyvyšuje a Schwarzenberga také ne, protože v dějinné roli Václava Havla není až tolik pravdy, kolik se jí přisuzuje.

„Jsme národ s obrovskou euforií při společenských změnách. V roce 1918 naši otcové a dědové vyšli do ulic a křičeli: Nazdar. Pak to šlo všechno jinou cestou a nadšení se zdeformovalo. Dějiny se opakují. Začátek v roce 1989 byl inspirující a dobrý. Už kolem mě moc přátel nezbylo, jsou všichni mrtví. Snad v mladé generaci vývoj zanechal vizi, kterou jsme měli my. Vizi přání a výzev. Cesta byla nastoupena a byla nekonfliktní. Nikdo nechtěl nikoho likvidovat. Komunisti v roce 1948 chtěli na troskách starého stavět nové. Mám dojem, že se dnes děje něco podobného a někdy i ve zdokonalené podobě. Nejsem přítelem revolucí, ale postupné evoluce,“ doplnil.

Tato evoluce byla podle něj u nás zabržděna různými lidskými faktory. „Jedním je hrabivost lidí, co přicházejí do funkcí. Podívejte se na kuponovou privatizaci, kde lidská hrabivost způsobila strašné škody. Pak touha po moci. Angažovat se za každou cenu v resortech, aniž by měl člověk dosazen do funkce soudnost a popravdě řekl, že na ni nemá. To se děje při všech společensko – ekonomických změnách. Lidé zatlačení do kanálů a perzekuovaní, byť někdy právem, začnou z kanálů vylézat a hledat, kde by byla teplá židle,“ podotkl.

Jeho jasný životopis

Oficiální disent byl ten, který byl reprezentován osobnostmi perzekuovanými StB. Například Václav Havel, Bohumil Doležal, Emanuel Mandler a další. Posledně jmenovaný, je již po smrti, ale před rokem 1989 založil s ostatními Demokratickou iniciativu. Ta posílala některé výzvy tehdejšímu parlamentu k liberalizaci zdejších poměrů. „Já jsem pracoval na sekretariátu ústředního výboru Československé strany socialistické (ČSS) a zabýval se zahraničními styky. Byli jsme v rámci Národní fronty pod vedením KSČ. Byl to podvod, protože v poválečném košickém vládním programu byla Národní fronta specifikována jako sdružení všech politických stran a v preambuli bylo psáno, že se ty politické strany ve vedení Národní fronty budou střídat, což komunisté odmítli vzít na vědomí,“ vzpomněl.

Před rokem 1989 se setkal s Václavem Havlem a bylo to prý inspirující. „Mimo jiné řekl, že nemůže nic zprostředkovat a nijak se vyjádřit, protože je dlouho mimo současné struktury a nemá přehled o dění ve státě. To bylo v rozporu s tím, co proklamoval. Přislíbil nicméně, že nám umožní kontakt s Demokratickou iniciativou a s některými lidmi z disentu. Když se otevřel balkón v Melantrichu v roce 1989, tak se tam objevil asi až na druhý den. Vedli jsme ho tam sklepením.  První den se tam jen křičelo a bylo nutné vše ozvučit. Stalo se,“ sdělil.

Při zásahu na Národní třídě, kam doprovázel syna, o něhož se dost bál, mu přerazili prst. „V podloubí, kde je upomínková deska, tak pod ní jsem ležel. Paradox je v tom, že tam přišel jeden rudý baret, a pomohl mi stát a ukázal, kudy mohu utéct. A to mě přimělo k aktivnější činnosti. Pokračoval jsem s tím, že jsme v Modřanech zorganizovali stávku v mnoha fabrikách. Nebylo to lehké, protože KSČ nadirigovalo do Prahy milice, které byly v těch závodech ubytované. Na tamním hřišti jsem měl řeč a nabádal lidi, aby se k sobě chovali dobře, protože stojíme všichni v jedné louži. Dnes je z ní Balaton,“ doplnil. Stal se starostou Prahy 12, což nebylo moc lehké, protože tam byla vysoká škola SNB a vedle na sídlišti žilo nespočet jejích absolventů, z nich řada byla v zastupitelstvu místního národního výboru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…