Po krátké pauze se na program jednání krajských zastupitelů dostaly petice požadující odvolání bývalého politruka pohraniční stráže z čela „zdevastovaného školství“ v Karlovarském kraji. Do ostré výměny názorů tentokrát radikálně zasáhl jindy většinou mlčící Sloup. Uvedl, že se původně vůbec nechtěl k případu vyjadřovat, ale zbytečné útoky na jeho osobu prý stále pokračují a tak se musí začít bránit.
Nezajímavá funkce?
„Moje minulost je konstanta, kterou nikdo nezmění, moje funkce nepodléhala nomenklatuře ani lustračnímu zákonu, byla to tedy funkce naprosto nezajímavá,“ uvedl Sloup. Připomněl také, že byl po revoluci bez výhrad prověřen občanskou komisí a opakovaně zdůraznil, že se nikdy nedopustil žádného zločinu ani přečinu, a nechápe proto tedy, proč je jeho minulost považována za kontroverzní. Sloup také prozradil, jakým hrubým urážkám a výhružkám čelí, e-mailovou korespondenci s tímto obsahem dokonce předal policii. Ta jej ovšem zároveň vyšetřuje kvůli rozhovoru pro Český rozhlas, který vyvolal doslova skandál a odstartoval celostátní protesty proti jeho angažmá ve vedení kraje.
Zločinný minulý režim
Sloupova obhajoba ovšem doslova vytočila aktéry petice za jeho odvolání, kterou již podepsalo několik tisíc občanů z celého kraje. Jiří Kotek a Miroslav Balatka z Alternativy odmítli jeho tvrzení o tom, že vše co činil, bylo v souladu se zákonem, především pak z pohledu morálního se vyrovnání s minulostí. „Celý minulý režim byl zločinný a vraždění lidí na hranicích bylo nezákonné. Ani dozorce z koncentračního tábora nejspíše neporušil říšské zákony,“ apeloval na Sloupa Balatka.
Ten ovšem toto srovnání ostře odmítl. Jeho obrana nenechala v klidu přítomného zástupce studentské iniciativy Dominika Jandla, který Sloupovo alibi, že řádně dodržoval zákony, rovněž vyvracel: „Ale ty zákony byly v rozporu s mezinárodním právem, režim na našich hranicích byl jednoznačně represivní.“ Jandl zároveň ocenil fakt, že členové místní organizace ČSSD v Ostrově se de facto k jejich petici přidali a starosta Ostrova Pavel Čekan (ČSSD) písemně vyzval Sloupa k odstoupení.
Klid na práci
Po tvrdých útocích na Sloupa však následovala sehraná ofenziva zastupitelů za KSČM. Barbora Vojtová, která patří k nejmladším zastupitelům kraje vůbec, zdůraznila: „Členové KSČM nás žádají, abychom jej podrželi a na tomto místě nechali. Pokud bychom se nakonec rozhodli pro jeho odchod, tak jedině s ohledem na jeho soukromý život a aby měl klid na práci.“ Vše nasvědčuje tomu, že obě strany sporu o setrvání Sloupa ve funkci hrají o čas. Podle Dominika Jandla již na jednání s komunisty rezignovali.
„Ačkoli by se tak navenek mohlo zdát, naše iniciativy neusnuly na vavřínech. Po schůzce s hejtmanem Josefem Novotným jsme však pokládali za nutné dodržet 'gentlemanskou' dohodu a ponechat mu čas na řešení této záležitosti - jak v rámci ČSSD, tak i v koalici. Setrvání pana Sloupa na jeho současné pozici nadále považujeme za nepřijatelné. Jsme si vědomi, že podobný názor jako my zastávají nejen opoziční zastupitelé, ale i valná část rodičů, jejichž děti na střední školy v našem kraji docházejí, či budou docházet," sdělil Jandl ParlamentnímListům.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová