Komunistům nedovolme ideologicky manipulovat. Jsou a budou nebezpeční, varuje historik

09.02.2013 14:15 | Zprávy

Komunisté opět dokázali, že se nezměnili, říkají mnozí politici i odborníci. V tomto názoru je utvrdil páteční projev expředsedy KSČM, stalinisty Miroslava Grebeníčka, v Poslanecké sněmovně, ve kterém odmítl, že by oběť studenta filosofické fakulty Univerzity Karlovy Jana Palacha směřovala proti komunistické totalitě.

Komunistům nedovolme ideologicky manipulovat. Jsou a budou nebezpeční, varuje historik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vitrína společnosti Jana Palacha

„Nijak nepokročili v sebereflexi k vlastní minulosti, k vlastním dějinám. Jejich ideologie se nezměnila,“ řekl ParlamentnímListům.cz na adresu komunistů historik, odborník na soudobé české dějiny Jaroslav Šebek.

Grebeníček: Sympatie Palacha patřily reformním komunistům

V debatě kolem novely zákona o státních svátcích, v níž poslanci navrhují výročí Palachova činu zařadit mezi významné dny, Grebeníček prohlásil, že „tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící“. A poslanec KSČM za bouřlivých protestů poslanců ODS, celé vládní koalice i části poslanců Věcí veřejných pokračoval: „Ne, Jan Palach se nezapálil na protest proti komunistické straně Československa, jeho sympatie patřily především reformním komunistům, kteří měli podporu i všech struktur Svazu vysokoškolského studentstva. Atmosféra nadšení, hrdost na vlastní zemi a podpora vedení státu byla tenkrát až neuvěřitelná.“

Připomíná to manipulativní lži po upálení Jana Palacha

Odborníci však s takovým výkladem dějin nesouhlasí. „Připomíná mi to manipulativní lži, které se kolem Jana Palacha začaly objevovat těsně poté, co se upálil,“ řekl redakci historik Jaroslav Šebek. Vyjádření Miroslava Grebeníčka podle něj dokazuje, že se komunisté vždy snažili, a stále snaží, zneužít dějiny ve svůj prospěch. „Po dobu od roku 1969 až do revoluce byl tento čin velmi ideologicky manipulován, dnes v tom jen komunisté pokračují,“ odsuzuje výklad historie, kterým se podle něj snaží komunisté z hrdinského činu učinit jen nástroj k podpoře vlastní ideologie. A manipulace dějin je podle historika tím větší, čím víc se vzdalujeme od roku 1948. „Proto by k této události mělo být zaujato jasné a objektivní stanovisko, které by nebylo ideologicky podloženo. Já bych to skutečně nebral na lehkou váhu,“ říká historik. Na rozdíl od řady sociálních demokratů, kteří Grebeníčkovy výroky bagatelizují, i když s nimi prý nesouhlasí.

Palach podle komunistů se stal rukojmím negativistů

Jan Palach, který se před čtyřiačtyřiceti lety upálil a přinesl tak nejvyšší oběť, podle komunisty neusiloval o likvidaci plurality, ale o její rozšiřování a další demokratické posuny ve společnosti. „Ano, Jan Palach se stal po své smrti rukojmím celé řady prapodivných negativistů, například těch, kteří v nahnědlé tónině opakovaně volají po odstoupení členů KSČM, kteří po demokratických volbách loni na podzim usedli v krajských radách,“ prohlásil Grebeníček a připomněl tak například bouřlivé protesty studentů v Českých Budějovicích proti tomu, že v radě kraje měla mít na starosti oblast školství zastupitelka za KSČM.

Komunisté by neměli zastávat úřady školských radních

Historik Jan Šebek se staví ve střetu studentů proti jihočeským radním ze sociální demokracie a komunistů na stranu mladých lidí. „Respektuji výsledek voleb v krajských volbách, ale vzhledem k ideologickému výkladu dějin jsem proti tomu, aby komunisté v krajských radách zastávali úřady školských radních. Ať sedí na místech, kde nehrozí možnost ideologické manipulace,“ prohlásil Šebek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…