Horký kaštan v podobě autorství jediné amnestie exprezidenta Václava Klause se přehazuje z okruhu bezprostředních spolupracovníků bývalé hlavy státu k Ministerstvu spravedlnosti a zpět. Nejaktivnější v tomto směru jsou bývalý právník Kanceláře prezidenta republiky Pavel Hasenkopf a šéf resortu spravedlnosti Pavel Blažek. První jmenovaný začal zveřejňovat dokumenty z přípravy amnestie poté, co ho nynější kancléř Vratislav Mynář označil za jednoho z trojice autorů amnestie.
Pátrání po těch, kdo amnestii připravovali, není podle advokátky Hany Marvanové žádným honem na čarodějnice, ale zcela legitimní záležitostí. „Ať už jde o jakékoli rozhodnutí veřejné moci, ať je to schválení zákona nebo rozhodnutí vlády nebo jiný akt veřejné moci, tak nejen to rozhodnutí samotné má být veřejné, ale musí být transparentní i postup jeho přípravy a také to, kdo se na něm podílel,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Hana Marvanová, zakladatelka občanského sdružení Veřejnost proti korupci.
Princip transparentnosti je nejlepší obranou proti korupci
„Každý ví, že princip transparentnosti je nejlepší obranou proti korupci. Když je to transparentní, tak je vidět, kdo mohl rozhodnutí ovlivňovat. A v případě takového rozhodnutí, kvůli němuž byla zastavena závažná trestní stíhání se škodou v miliardách korun, je velmi důležité znát, jaký byl postup přípravy tohoto rozhodnutí a kdo se na něm podílel,“ tvrdí Hana Marvanová a ilustruje na jednom z aktuálních příkladů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník