Dienstbier míní, že velezrada je nešťastný pojem. „Je potřeba to odlišovat od vlastizrady. Pokud by byl v Ústavě třeba delikt, nevyvolávalo by to takové emoce,“ myslí si Dienstbier.
Podstatné je bránit se jednání, které je protiústavní
Připomněl, že většina bodů žaloby jsou stále aktuální věci. V některých případech jsou jednání prezidenta staršího data. „Ta amnestie byla poslední kapkou. Nejde o to, jakou sankci vysloví Ústavní soud. Mnohem podstatnější je, že Senát, jako ochránce ústavnosti, se brání proti jednání, které je v rozporu s ústavností,“ doplnil.
„Amnestie nestačila, a tak se žaloba začala futrovat dalšími věcmi. Těch 28 jednalo právně. Není důvod je dehonestovat,“ reagoval Kubera. Dodal, že nesouhlasí s žalobou kvůli velezradě.
Politici s malým ‚P‘ chtějí dehonestovat Klause tak, aby se nemohl vrátit
„Já, pokud by se jednalo o velezradu, tak jediné, co bych panu prezidentu Klausovi vyčítal, je podepsání Lisabonské smlouvy,“ prohlásil senátor ODS.
Podle něj má žaloba čtyři dny před koncem Klausova mandátu zcela jiné důvody. „Prvním je, že Klaus je politik s velkým ‚P‘. Politici s malým ‚p‘ se bojí, že by se vrátil. Je tedy potřeba dehonestovat ho tak, aby se už nemohl vrátit,“ vysvětlil.
Ústava není posvátná kráva
Poté připomněl Kubera svůj starší článek, ve kterém psal, že Ústava není posvátná kráva. Je prý správné, že se posuzuje, zda nějaké jednání nebylo v rozporu s Ústavou. Odmítl ale, že by k tomu došlo v případě amnestie. „Spousta věcí není v pořádku. Nelíbí se mi, jak je amnestie nastavená. Pokud ale prezident konal podle toho, co mu Ústava dovolovala, tak to není velezrada,“ řekl Kubera rozhodně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe