Po čtrnácté hodině složil slib do poloprázdného sálu, ze kterého demonstrativně odešli zastupitelé Starostů a Změny pro Liberecký kraj i ODS. Vondruška nahradil lídra komunistů Stanislava Mackovíka, který je ředitelem krajské záchranky, a proto musel kvůli neslučitelnosti funkcí odstoupit.
Bil politické vězně. Je nemorální, aby seděl v zastupitelstvu
„Josef Vondruška podle podle obžaloby bil politické vězně. Proto si myslím, že je nepřípustné a amorální, aby seděl v krajském zastupitelstvu,“ domnívala se mluvčí skupinky protestujících Štěpánka Klímková. „Je škoda, že takovíto lidé nemají dostatek sebereflexe a vlezou všude,“ uvedla pro Parlamentní Listy.cz.
Demonstranti se svolali na facebookové stránce, kde vyjádřili své negativní pocity z nového krajského zastupitele. „Člověk s touto minulostí nemůže být přece na kraji, sakra. Ten měl být už dávno zavřený. Ale čemu se vlastně divím...,“ povzdechla si Simona Machová.
KSČM je nereformovatelná strana bývalých bachařů a politruků
Pozitivum si na celé události našel David Forbelský. „Tím, že KSČM do funkcí vyslala takovéto lidi, dala jasně najevo, že je nereformovatelná a nemá dle jejich vlastní terminologie kádry bez minulosti bachařů či politruků u pohraniční stráže. Je to skoro jako kdyby v šedesátých letech dělal v Německu zastupitele dozorce z koncentračního tábora, nebo ideový vůdce NSDAP. Ale snad proto si toto lidi uvědomí a jejich protestní hlasy – neb frustrace je do značné míry pochopitelná – dostane jiná strana než pohrobek marxistické, leninsko brežněvovské KSČ,“ napsal.
S vstupem Vondrušky do svých řad nesouhlasila většina zastupitelů. „Poškozuje jméno celého krajského zastupitelstva,“ zmínila mluvčí klubu vládnoucích Starostů pro Liberecký kraj Lena Mlejnková. „Presumce neviny panuje u normálního občana, nikoliv u politika,“ domníval se zastupitel Změny pro Liberecký kraj a českolipský psycholog Miroslav Hudec. „Morálně politická rovina je pro nás nepřijatelná,“ dodal šéf klubu ODS a jablonecký starosta Petr Beitl. Zástupci všech těchto stran při zastupitelském slibu Josefa Vondrušky opustili sál.
Zůstali pouze zástupci Vondruškovy mateřské KSČM a sociální demokraté. I když ani oni nebyli z jeho příchodu nadšeni. „Chápu, že se lidem tento akt nelíbí. Ani já s ním nesouhlasím. Ale je to výsledek demokratických voleb a věc KSČM,“ řekla Parlamentním listům.cz šéfka sociálně demokratického klubu Lenka Kadlecová.
O vině nerozhodují demonstrace, ale soud
Sám Vondruška těsně před slibem zastupitele sdělil hloučku novinářů: „O vině se nerozhoduje na demonstracích a debatách, ale rozhoduje o nich soud.“ A soud s ním opětovně probíhá. Poprvé začal v listopadu 2010. Vondruškovi hrozilo za mlácení politického vězně Jiřího Wolfa deset let vězení. Vloni v dubnu ho okresní soud v Liberci zprostil obžaloby, ale odvolací krajský soud rozsudek zrušil. Od února tak probíhá u libereckého soudu druhé kolo. Což se nelíbí advokátovi Vondrušky Koljovi Kubíčkovi. „Rozhodnutí krajského soudu považuji za špatné, extrémně vadně, právnicky i politicky,“ uvedl v únoru při prvním jednání obnoveného procesu v Liberci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban