Akce odborářů či občanských iniciativ proti vládním reformám jsou dopředu halasně oznamovány, ale účast na nich bývá obvykle tak nízká, že si jeden z ministrů může dovolit rýpnutí o zimě, kvůli které se demonstrantů sešlo tak málo. Nutně se tak vynořují otázky, zda nespokojenost a naštvanost vskutku ovládly zemi tak, jak to tvrdí nejen opoziční politici, ale i někteří politologové.
Související: Vládu jste nesvrhli, seděli jste doma. Kalousek: Holt byla zima
Předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula je přesvědčen, že společnost hrozí výbuchem nespokojenosti, a ty malé počty protestujících si vysvětluje lidským strachem. „Hlavní obava se týká schopnosti uživit rodinu. Lidé se bojí ztráty zaměstnání a následné neschopnosti dostát svým povinnostem, jako je splácení hypoték a půjček. Proto má každý strach, aby mu ve firmě neřekl zaměstnavatel, když se ti to nelíbí, můžeš jít," uvádí pro ParlamentníListy.cz Středula.
Založíš odbory a skončíš
Jeho slova podporuje Jindřich Pojkar, který poskytuje právní pomoc v poradenských centrech pro zaměstnance v Praze i v Ústí nad Labem. „Pokud se jedná o soukromý sektor, tak tam určitě panují obavy účastnit se odborové činnosti. Buď jim to zaměstnavatel řekne naplno, že jak založí odbory, tak skončí, nebo jim to naznačí," tvrdí pro ParlamentníListy.cz Pojkar, že s takovými zkušenostmi se jim svěřuje devadesát procent těch, co si přicházejí pro radu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník