V pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou na ČT několik lidí popisovalo případy, kdy není možné vyjít s jejich sousedy. Žádný příběh ale nemá zatím šťastný konec, neboť jim obce ani policie nejsou schopny pomoci. Na Kláru Samkovou se po odvysílání pořadu obrátila velká spousta lidí s žádostí o radu.
Jedna žena například bydlí v sousedství bývalého nevěstince. Nyní se v domě schází prostitutky a berou zde drogy. Není ale možné vymoci, aby se situace změnila. Další případ byl muž, který se rozhodl postavit si dům. Sousedka ho ale údajně ze závisti pronásleduje – fotí si ho, vulgárně ho napadá a polila mu i několik tújí jedem. "My se bojíme chodit po ulici, my se nemáme kam schovat," stěžovala si další poškozená, kterou soused z chalupy vyloženě pronásleduje a jejího manžela dokonce opakovaně napadl.
Důslednost
"Buďte absolutně důslední. Pište vždy doporučeně na doručenku, Snažte se adresovat stížnost vícero (dvěma) adresátům, neb tím eliminujete možnost, že jeden adresát si bude myslet, že není pod kontrolou a vaši stížnost 'kopne pod stůl'. Na druhou stranu nerozesílejte stížnost jak podle rozdělovníku předsednictva vlády na 30 adres – pak to nebude šetřit nikdo," radí v prvé řadě Samková.
Pokud člověk nabude dojmu, že policie nepostupuje, jak má, má se postižený obrátit na Generální inspekci bezpečnostních složek. "V 'místních poměrech' ke kterým sousedská šikana patří, je velký prostor pro korupci Říkám to nerada, leč moje dosavadní zkušenosti mluví jasně. Vzpomeňte přitom na první stížnosti asistentek sexuálního násilníka MUDr. Bartáka - taky byly zakopnuty pod stůl a k šetření došlo, až když šlo dívkám o život," konstatuje Samková.
Nebát se postavit
Důležitým ustanovením je žaloba na ochranu osobnosti, podle něhož lze řešit naprostá většina sousedských problémů. "Můžete přitom žádat náhradu nemajetkové újmy – tedy peníze. A ty mohou bolet vaše šikanující sousedy víc než trestní postih," podotýká advokátka a přibližuje dvě výhody takové žaloby. Tou první je, že ji soud musí projednat. Tou druhou, že žalovaný se musí vyvinit - tedy prokázat, že to není tak, jak tvrdí žalobce.
Jedinou strategií, který může z dlouhodobého hlediska pomoct, je podle Samkové jednoznačně ukázat, že se dotyčnému nebojíme postavit - a také to udělat. Prostě postavit nekompromisní hráz.
Důkazy a medializace
Je důležité ale také nezapomenout na důkazy, třeba v podobě videa na mobilním telefonu. Velmi prý také pomáhá medializace, byť třeba na jednoduchých webových stránkách, kam postižený umístí všechny informace, vyjma citlivých údajů jako data narození, rodná čísla, telefony, nebo fotografie útočící osoby.
"Ano, já vím, Je to drahé, je to únavné, vysilující. Jediná možnost, jak ale věc dotáhnout do vítězného konce, je naprostá důslednost! V momentě, kdy umdlíte a řeknete si, že se na to můžete vy..... má vás protistrana na kolenou, dokončí svůj nekalý zámysl a veškeré energie, kterou jste před tím věnovali do své obrany, je zcela na nic.. Důslednost a důslednost a opět jen důslednost je jediné, co pomůže," opakuje advokátka Klára Samková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr