Lidi mi tu leží na chodbě, to je ten standard. Pojďte s poslancem do špitálu

16.02.2012 9:27 | Zprávy

Poslanec za ČSSD, který má pravidelně každý víkend na webu ParlamentníchListů.cz svůj komentář týdne, Jiří Koskuba, je zároveň primářem II. interního oddělení Nemocnice Na Bulovce (NNB). I proto vidí řadu věcí, které byly a jsou terčem odborné i politické kritiky v souvislosti se zdravotnickou reformou, přímo. Na vlastní oči. A až tak moc pozitivního, bohužel, říci přímo z praxe na toto téma nemůže.

Lidi mi tu leží na chodbě, to je ten standard. Pojďte s poslancem do špitálu
Foto: Hans Štembera
Popisek: MUDr. Jiří Koskuba, primář Interního oddělení Nemocnice Na Bulovce

Interna, na které léta působí, je na kopci přímo nad Vltavou. S nádherným výhledem na Prahu. Skoro by se mohlo zdát, že stonat tady  je vlastně výhrou. Během následujících zhruba 90 minut rozhovoru však zjistíme, bohužel, že spíše opak je pravdou. To ale až poté, co zaklepeme na dveře se jménem primáře a navíc  označené cedulkami: „Pozor, výbušný“ a „nevstupovat se zbraní“. Humor, jak se zdá, primářovi není cizí. Přesto, jak se ukáže, v určitých momentech, dochází.

Nehledejte za kritickým pohledem politiku, ale praxi

„Začala reforma, ve které se mj. dává veškerá moc a odpovědnost za stanovení potřebné sítě zdravotnických zařízení včetně nemocnic  zdravotním pojišťovnám.  I když jsem „socan v opozici“, snažím se na věc dívat racionálně. Z hlediska praxe, nikoli politiky. Vím, že i tady v Čechách je  rozdílný pohled na to, kdo by za síť měl skutečně odpovídat. Mne však  nepřesvědčíte o ničem jiném, než že hlavní role musí a měla by patřit státu. A pokusím se vysvětlit proč. Je to u nás dáno historicky, patří to k civilizované Evropě. Jenomže všimněte si, že pan ministr tuto zásadní odpovědnost určuje poněkud jinými opatřeními – tzv. časovou dostupností,“ začíná možná zdánlivě poněkud oklikou svůj pohled na současný vývoj v nemocnici Koskuba. Snaží se nás stručně zasvětit do celé šíře problému. Co vše má vliv na skutečnosti, které uvidíme poté, když dostaneme možnost i se souhlasem nemocných nahlédnout na oddělení.

Pacient už není pacient, ale klient

Konstatuje, že zdravotnictví je rozděleno do několika „stupňů“. Na prvním stupni jsou praktičtí lékaři. A logicky každý občan by měl být pacientem svého praktika. Ať už firemního, nebo tzv. v terénu. „Všimněte si, že u nás, očividně vinou všech změn ve zdravotnictví, jsme dospěli tak daleko,  že jejich nezastupitelná role je mnohdy v určitém útlumu. Mnoho pacientů k nim nechodí, ani dokonce nevědí, koho za praktika mají. Mimochodem, možná se vám to zdá nepodstatné, ale vlastně od nového roku dokonce není pacient pacientem, ale stal se klientem. Normální to dle mého není. Lékař přece vždy měl svého pacienta, již podle tradice. Nu a nově jste prostě klient. Zdánlivě nepodstatné slovíčkaření. Čí jste tedy klient? Zdravotní pojišťovny. To doktor je zase „pouze“ poskytovatel zdravotní péče. Bylo tak svým způsobem legalizováno jisté odtržení vzájemného vztahu. Pacient by vždy měl důvěřovat svému lékaři, ten ho zase měl brát jako svého pacienta. Nově je to, bohužel, jinak. Jste právně „pouhým“ klientem  - jako banky, autoservisu, pojišťovny, nočního klubu…,“ vysvětluje stále zdánlivě bez souvislostí Jiří Koskuba ParlamentnímListům.cz změny, kterými zdravotnictví nyní prošlo.
 
A vrací se zpět k praktickým lékařům, s tím, že mimo Prahu to může vypadat  jinak. Sám  hodnotí současný vývoj ve zdravotnictví „toliko“ z pohledu hlavního města. A jak uslyšíme, není to až tak  pozitivní obrázek.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…