Magistrát sedí na penězích. Žijeme z ruky do huby, stěžují si starostové

15.04.2013 11:17 | Zprávy

Starostové takzvaných malých městských částí na okraji hlavního města Prahy si stěžují, že magistrát sedí na penězích a nerozděluje je spravedlivě. A o investicích si prý mohou jen nechat zdát. Některé části prý žijí doslova "z ruky do huby". Píše o tom on-line deník Týden.cz.

Magistrát sedí na penězích. Žijeme z ruky do huby, stěžují si starostové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda

Z celkových více než tří miliard korun, které magistrát každoročně rozděluje mezi městské části, dostávají ty okrajové pouze devět procent. To je podle jejich starostů nespravedlivé vzhledem k podílu počtu obyvatel i rozloze, o kterou se tyto malé městské části starají. Píší to v dopise zaslaném primátorovi hlavního města Prahy Bohuslavu Svobodovi, který má Týden.cz k dispozici.

"Jsme dlouhodobě podhodnocení z hlediska rozpočtu. To je bohužel smutná pravda," stěžuje si starosta Prahy-Dubče Jaroslav Tošil. "Ve srovnání s velkými městskými částmi je ten poměr našeho rozpočtu úplně jiný," vysvětluje.

Z ruky do huby

Na nedostatek financí si starostové stěžují už delší dobu. Chybí jim peníze na projekty i investice do občanské vybavenosti. "Nevycházíme. Je to všechno podfinancované a projevuje se to devastací majetku. Žijeme z ruky do huby. Prodávají se pozemky, z toho jdou peníze na provoz, a to je špatně. Mělo by to jít spíš do investic nebo rekonstrukcí, aby se peníze znásobovaly a ne abychom to projedli," zoufá si starosta Suchdola Petr Hejl.

Kvůli způsobu přerozdělování chybí finance i na péči o vozovku, na opravu silnic prostě nejsou peníze. Stejné je to například i s údržbou komunikací v zimě. "Když to jinak nejde, vezmeme to s naším starostou do rukou sami," popisuje zoufalý stav místostarosta Vinoře Karel Janko.

Na pražského primátora Bohuslava Svobodu se starostové obrátili zhruba před měsícem. Nelíbí se jim rozdíly v objemu financí, které jednotlivé městské části dostávají. Do očí bijící je prý například rozdíl mezi Uhříněvsí a Čakovicemi. Pražský magistrát nadělí Praze 22-Uhříněves ročně více než 46,5 milionu korun. Oproti tomu okrajové Čakovice musejí vyjít s pouhými 24 miliony korun, popisuje Týden.cz.

Magistrát to nezajímá

"Pan primátor neodpověděl. Trošku mě překvapilo, že se ho ptají zástupci 130 tisíc lidí, a jemu to nestojí za odpověď," povzdechla si slivenecká starostka Jana Plamínková. "Nikdo s tím nehodlá nic dělat," dodala.

Magistrát k tomu Týdnu.cz vzkázal, že by se věc neměla bagatelizovat. "Na téma finančního vztahu vlastního Hlavního města Prahy a jeho městských částí se vede diskuse po dlouhá desetiletí a domníváme se, že je zcela nevhodné ji realizovat přes média. V otázce finančního vztahu vlastního Hlavního města Prahy a jeho městských částí jde o neobyčejně složitou problematiku, která má dlouhou historii a obrovské množství souvislostí," vysvětlila mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…