Reagují prý skutečně skoro vždy nesmírně zmateně. "Ptám se, chcete komunismus, nové znárodňování? A oni, že ne, že to by byla totalita. Chcete tedy starý sociálně demokratický stát? To prý ale už asi nepůjde. Tak co s tím?" ptal se Slavoj Žižek na jedné přednášce, kterou už v roce 2011 uskutečnil v Praze.
Jak připomněl, je tedy skutečně těžké si představit jakoukoli alternativu pro společenské zřízení, v kterém se většina světa nachází. I proto prý zatím na své otázky zaznamenal od příznivců krajní levice jen dvě normální odpovědi. A ty zněly ve prospěch lokální komunity. "Tedy toho, že by dělníci obsadili továrny či farmáři se spojili v jakousi alternativu," vysvětluje Žižek.
Ale dodává pak, že má přátele ve Venezuele a tam měl možnost tuto variantu vidět v praxi. "Dělnice tam obsadily továrnu a média o tom mluvila jako o úspěchu. A já se těch přátel zeptal, co se stalo po roce? Devadesát procent zbankrotovalo. 5 procent z toho zprivatizovali a 5 procent přežilo se státní pomocí (a americkými dolary). Nechci si z toho dělat legraci, ale ukázat vám i všem ostatním, jak je těžké dotáhnout nějaký protest do úspěšného konce. I ten váš," uvedl Slavoj Žižek po svém vystoupení na Václavském náměstí 17. listopadu 2011 na demonstraci pořádanou ProAltem. Na mysli tím mohl mít stejně tak i protest Holešovské výzvy, která v té době s ProAltem na některých protestech spolupracovala či alespoň dočasně byla v jisté symbioze.
Mezera mezi parlamentní demokracií a globálním kapitalismem
Jak Slavoj Žižek dále upozorňuje, zvětšuje se v současné době mezera mezi parlamentní demokracií a logikou globálního kapitalismu. Ta prý stále více uniká jakékoli demokratické kontrole. "Lze tedy převzít moc, aniž bychom spadli do pasti nějakého totalitního režimu?" ptá se Žižek a vyzývá k hledání odpovědi na tuto otázku i další.
Ví totiž moc dobře, že se často lidé - a nejen v Česku - při různých protestech a vznikajících hnutích domnívají, že právě v nich musí být ukryt základ něčeho nového. "Možná tam ty záruky jsou, ale jsem skeptický, že je jde převézt do nějaké normální funkční praktické roviny. Jediná cesta ke komunismu je tedy to, že vezmeme liberální demokracii úplně vážně a doslova. A musím připomenout, že Karel Marx zůstává naprosto nepochopen ve své kritice formální svobody. Víme přece, co se stalo ve stalinismu. Tam chtěli zrušit formální svobodu a svoboda tím jako taková zanikla. Když zrušíme všechny slabosti svobody, svoboda opět zemře…příkladem může být i váš český Švejk: Ten tím, že doslova poslouchal všechny rozkazy, nerozhodoval se v ničem svobodně, přivedl tehdejší systém k tomu, že nakonec sám sebe zničil," konstatoval Žižek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová