Mediální odborník se vysmál ČT: Moderátorská hvězda si ani nezapamatuje jedno jméno

17.03.2013 14:23 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Syndikát novinářů ČR se v reakci na inaugurační projev Miloše Zemana nemá co odvolávat na etickou komisi, protože ta stejně neplní svou funkci. Uvádí to mediální odborník Petr Žantovský, který se při ohlédnutí za uplynulým týdnem ve sdělovacích prostředcích věnuje i tomu, co se České televizi nepovedlo po zvolení papeže.

Mediální odborník se vysmál ČT: Moderátorská hvězda si ani nezapamatuje jedno jméno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Zvolení nového papeže nepovažuje Petr Žantovský za přemedializované jako odstoupení jeho předchůdce Benedikta už jen proto, že se jedná o unikátní a zajímavou záležitost. Tu je prý možné srovnat snad s nástupem Jana Pavla II., protože se také jedná o papeže z nečekané destinace a navíc o papeže, který má spoustu osobnostních vkladů. Každý, kdo sledoval jeho první vystoupení po zvolení papežem, musel být okouzlen, protože je to člověk velmi charismatický.

„Mě na tom z mediálního hlediska zaujalo, musím říct, až hořce pobavilo, jakým způsobem o něm referovala Česká televize,“ říká pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský, jenž si středeční večerní a noční zpravodajství veřejnoprávní televize o této události nenechal ujít. Parafrázuje název známé Herriotovy knížky „To by se zvěrolékaři stát nemělo“ a v souvislosti s vysíláním České televize tvrdí, že „to by se profesionálním novinářům stávat nemělo“.

Nezafixovat si za dvě hodiny občanské jméno papeže bylo chybou

Zarazilo ho už to, když se v přímém přenosu kolektivně odříkávaly modlitby Otče náš a Zdrávas, Maria, tak tlumočnice, která simultánně překládala, druhou modlitbu neznala. „Přeložila Otče náš a odmlčela se na celou dobu druhé modlitby. Myslím si, že člověk, který překládá při takovéto události, by měl být připraven i věcně na takové situace. Nu ale dobrá, byla to překladatelka, ne novinářka,“ smířeně konstatuje Petr Žantovský.

Slov omluvy ale nemá pro moderátora Martina Veselovského, který středeční Události, komentáře v České televizi uváděl. „Dvě hodiny poté, co byl papež zvolen a co celý svět skloňuje jeho jméno Jorge Mario Bergoglio, tak nebyl schopen si vybavit jeho jméno a nazýval ho, já to ocituji: ´Jorge, é, é, é, nový papež´. Tak tohle byl projev pana Veselovského. Každému se stane, že zaškobrtne, ale že nebyl schopen za ty dvě hodiny si zafixovat původní občanské jméno nového papeže, to si myslím, že je docela chyba,“ kritizuje mediální odborník.

S italskou hymnou měl moderátor počítat

„Stejně jako bylo chybou, že krátce po této ´legraci´ nastala podobná, když tam položil velmi inteligentní otázku svému hostu: ´Víte, na Svatopetrském náměstí zpívali lidé nějaké písně, co to bylo?´ Načež ten host mu poněkud překvapeně povídá: ´Víte, to byla italská hymna.´ Domnívám se, že takové věci by měl moderátor, který se připravuje na podobnou událost, mít nastudované a neměl by se tímto způsobem ztrapňovat,“ dodává Petr Žantovský.

Uplynulý týden byl také ve znamení nejrůznějších reakcí a ohlasů na tu část inauguračního projevu Miloše Zemana, v níž nový prezident hovořil o podstatné části médií jako o jednom z ostrovů negativní deviace. Podle mediálního odborníka bylo zajímavé pozorovat, jak se která potrefená husa ozvala, z čehož se dalo mnohé usoudit, ale jeho samotného zaujalo to, že se ozval Syndikát novinářů České republiky.

Syndikát novinářů je dlouhodobě téměř k ničemu

„To je taková organizace, o které téměř nikdo neví, že existuje, dlouhodobě je téměř k ničemu. A na světlo světa je přivolána jen tehdy, když se to novinářům hodí a když potvrzuje jejich názor. A tentokrát Syndikát novinářů vydal prohlášení, že Zemanův projev poškozuje česká média a české novináře a že se distancuje od toho projevu. Odkazuje se mimo jiné na Komisi pro etiku a na to, že prohřešky, o kterých mluvil prezident v obecné rovině, řeší etická komise Syndikátu novinářů dlouhodobě a je v tom úspěšná,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…