Změnám ve vedení Ústavu pro studium totalitních režimů patří první ohlédnutí Petra Žantovského za uplynulým týdnem ve sdělovacích prostředcích. „Mě velmi zaujalo, jaké vášně se kolem toho rozpoutaly. A vyvolává to u mě jednu docela zásadní otázku. Mám pocit, že čeští novináři si málo všímají toho, že mnohé podobné instituce mohou sloužit dvojímu účelu. A to jednak jako studijní ústav, nebo politická instituce. A tato vznikla jako politická a celou svoji existenci se jako politická chová,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.
Připomíná, že ÚSTR byla do vínku vložena správa archívu bezpečnostních rozvědek, což je také politický akt, který vymyslel a realizoval tehdejší ministr vnitra Ivan Langer. „A ten si také dosadil do čela lidi, kterým důvěřoval. Ať už do Rady paní Kavalírovou nebo mladšího bratra Marka Bendy, Patrika, nebo do čela ústavu pana Žáčka, který byl jeho dlouhodobým spolupracovníkem. To bylo jasné politikum a mají pravdu ti, kteří říkají, že to je politická věc,“ vysvětluje Petr Žantovský.
Také NKÚ povede strojní konstruktér s učitelkou biologie a chemie
„Mě rozesmává, jak se mnozí novináři pozastavují nad obsazením postů v takové instituci nebo třeba i v Nejvyšším kontrolním úřadě,“ poukazuje mediální odborník na nedávná jmenování Miloslava Kaly do čela NKÚ a Zdeňky Horníkové jako jeho zástupkyně. „Nikoho nezarazilo, že pan Kala je svou profesí strojní konstruktér a paní Horníková bývalou profesí učitelka biologie a chemie. Jejich kvalifikace pro řízení NKÚ není jistě odborná, ani jeden z nich není ekonom nebo účetní. Jsou to lidé jmenovaní politicky a politicky budou působit,“ míní Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník