Ministře Blažku, odolej tlaku a Bradáčovou nejmenuj, prosí novinář

03.07.2012 8:05 | Zprávy

Doposud téměř neviditelný místopředseda strany. Říkalo se mu pan Čistý, pan Neviditelný, ale také pan politický praktik. To když uzavřel na brněnském magistrátě koalici s ČSSD a velmi tím rozčílil předsedu Petra Nečase. Ten se však nyní rozhodl si brněnského advokáta vybrat jako nového ministra spravedlnosti.

Ministře Blažku, odolej tlaku a Bradáčovou nejmenuj, prosí novinář
Foto: ods.cz
Popisek: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek

 „Základní charakteristikou pana nastupujícího ministra je, že za celou dobu v politice nebyl spojován s žádnou agendou,“ napsal o něm Matěj Holan z občanského sdružení „Brnění“. V televizních „Událostech, komentářích“ na ČT se k jeho osobě vyjadřovali politici z ODS i ČSSD, a rovněž komentátor Reflexu Bohumil Pečinka.

„Uvidíme, zda nepřichází jako vyslanec nějakých kruhů, který má zabránit dalším reformám v justici.“ komentuje jeho výběr Jiří Dienstbier z opoziční ČSSD. Naopak podle Přemysla Sobotky z ODS „je to zkušený politik a je to odborník, který ministerstvo bez problémů zvládne.“

Nemusí tomu strašně rozumět

„Je to člověk, který je z praxe a který předvedl, že dovede manažersky uřídit i komunální záležitosti. A ministerstvo nyní potřebuje zejména manažerské řízení,“ řekl ve studiu občanský demokrat Marek Benda, o němž se v souvislosti s ministerstvem spravedlnosti rovněž spekulovalo.

Ačkoliv veřejně se doposud Blažek k otázkám spravedlnosti příliš nevyjadřoval, podle Bendy byl aktivní ve vnitrostranických debatách a odborných skupinách. „Sdílí vizi, která vychází z Ústavy, byť ji nesdílí část státních zástupců, že státní zastupitelství je součástí moci výkonné a moci výkonné do jisté míry podléhá. Samozřejmě má jistou nezávislost, ale není to žádná samostatná soustava, jako soudy,“ naznačil jeho názory na ožehavou otázku nového zákona o státním zastupitelství.

Navíc podle něj není nezbytné, aby měl ministr za sebou množství veřejných vyjádření k problematice resortu. „Ve vládě sedí politici za politické strany, nikoliv odborníci za nějaké instituty,“ podotýká poslanec ODS. Proto v ní Blažek bude sedět především jako místopředseda ODS.„Pro ministra není klíčové, aby strašně rozuměl svému resortu,“ uzavřel Marek Benda.

V tom s ním souhlasil i Stanislav Křeček, poslanec za ČSSD. „Jeho funkce je ústavní, on prosazuje zájmy státu, nikoliv zájmy resortu, což byl problém řady ministrů,“ myslí si opoziční poslanec.

Pospíšil kopal za prokurátory

K Blažkovi samotnému vzhlíží s relativními nadějemi. „Je znám jako advokát, je to člověk praktický, prý nemá rád ideologie, tak doufám, že k řízení ministerstva přistoupí prakticky,“ věří Křeček.

Ohledně prvních kroků nového ministra má jasno. „Měl by jmenovat Lenku Bradáčovou, aby utlumil mediální kampaň, která kolem toho vznikla, a mohl se věnovat dalším věcem.“ Například vězeňství je podle Křečka mnohem závažnější problém.

Komentátor Bohumil Pečinka si výběr Pavla Blažka pochvaluje. „Petr Nečas měl čtyři možné kandidáty a z nich je Pavel Blažek nejlepší,“ myslí si komentátor Reflexu. „Je expertem na správní právo, který pracoval v soukromé i akademické sféře,“ chválí nového ministra.„Je to průměrný politik, a nadprůměrný právník,“ uzavřel.

Pečinka především doufá, že nový ministr znovu otevře diskusi o připravovaném zákoně o státním zastupitelství. „Nový zákon o státním zastupitelství pod legendou boje proti korupci nastoluje centralizovanou instituci státního zastupitelství a vrací nás o osmnáct let dozadu. Jiří Pospíšil byl podle něj „nosičem zájmů“ úzké skupiny státních zástupců, která se snažila právě toto prosadit. 

Proto věří, že nový ministr nepodlehne "obrovskému tlaku, který hraničí až s manipulací" na jmenování Lenky Bradáčové na vrchní státní zastupitelství.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…